Francúzsko chce pokutovať futbalistov za odmietanie dresov LGBTQ

lgbt futbal

Viacerí profesionálni futbalisti vo Francúzsku si vyslúžili hnev ministerstva športu za to, že sa odmietli zúčastniť na každoročnej ligovej kampani proti homofóbii, informovali francúzske médiá.

Počas víkendu museli všetky tímy vo francúzskych divíziách Ligue 1 a Ligue 2 v rámci tejto iniciatívy nosiť dresy s dúhovými číslami na chrbte. Hráči viacerých klubov vrátane Zakariu Aboukhlala z FC Toulouse a Mostafu Mohameda z Nantes však boli vyradení zo súpisky po tom, čo odmietli nosiť dresy.

Aboukhlal, ktorý je Maročan, na sociálnych sieťach napísal, že „počas víkendu urobil rozhodnutie nezúčastniť sa na zápase“, a poznamenal, že si „najviac váži každého jednotlivca bez toho, aby posudzoval jeho osobné preferencie, pohlavie, náboženstvo alebo pôvod“. Ide o princíp.“

„Rešpekt je hodnota, ktorú si veľmi vážim. Platí to pre ostatných, ale aj pre moje vlastné presvedčenie. Nemyslím si, že som tou správnou osobou, ktorá by sa mala zúčastniť na tejto kampani,“ napísal a požiadal o rešpektovanie svojho rozhodnutia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Francúzska ministerka športu Amelie Oudea-Castera v reakcii vyzvala, aby hráči, ktorí sa odmietli zúčastniť na kampani proti homofóbii, boli sankcionovaní svojimi klubmi.

„Je mi veľmi ľúto, že vo Francúzsku nemáme 100 % hráčov, ktorí sa ocitli v tomto posolstve nediskriminácie,“ povedala v nedeľu Oudea-Castera. Dodala, že je „zodpovednosťou klubov“ prijať opatrenia voči športovcom za to, že sa odmietli zúčastniť na antidiskriminačnej kampani, do ktorej sa zapojili všetky kluby.

Rozhodnutie hráčov odsúdil aj hovorca vlády Olivier Veran, ktorý ich odmietnutie obliecť si dresy LGBTQ označil za „anachronické“.

„Predtým som čítal článok, v ktorom niekto, tuším tréner, povedal, že homofóbia je názor: nie, je to zločin,“ povedal pre televízny kanál France 2.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Športové organizácie na celom svete v posledných rokoch povzbudzujú svojich športovcov, aby sa zúčastňovali na podobných pro-LGBTQ kampaniach. Niektorí športovci však účasť odmietli s odvolaním sa na svoje osobné presvedčenie.

Začiatkom tohto roka 26-ročný Ivan Provorov, ruský obranca tímu NHL Philadelphia Flyers, vyvolal reakcie po tom, ako sa odmietol zúčastniť na predzápasovej rozcvičke, počas ktorej by si musel obliecť dúhový rozcvičovací dres na podporu hnutia Pride.

Provorov vysvetlil, že hoci rešpektuje „rozhodnutia každého“, rozhodol sa „zostať verný sebe a svojmu náboženstvu“. Napriek tomu jeho rozhodnutie vyvolalo v kruhoch NHL pobúrenie, pričom viacerí odborníci vyzývali na vylúčenie Rusa z klubu a dokonca na jeho deportáciu z USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *