Globálne pestovanie banánov je ohrozené. Podnebie sa mení na nepoznanie

banany
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Zmena klímy ohrozuje budúcnosť jednej z najdôležitejších plodín na svete – banánov. Podľa alarmujúcej správy charitatívnej organizácie Christian Aid môže byť do roku 2080 až dve tretiny banánových plantáží v Latinskej Amerike a Karibiku nevhodných na pestovanie. Tento vývoj by mal výrazný dopad nielen na miestnych farmárov, ale aj na globálny potravinový reťazec.

banany

„Zmena klímy zabíja naše úrody. Znamená to nulové príjmy, pretože nemáme čo predať. Moja plantáž umiera. To, čo sa deje, je smrť,“ hovorí Aurelia Pop Xo, pestovateľka banánov z Guatemaly pre denník The Guardian.

Pestovanie banánov v krízovom bode

Banány patria medzi štyri najdôležitejšie potravinové plodiny sveta a sú kľúčovým zdrojom kalórií pre viac ako 400 miliónov ľudí. Na to, aby mohli rásť, však potrebujú stabilné klimatické podmienky – ideálny teplotný rozsah od 15 do 35 °C a dostatočné množstvo vody.

Súčasný vývoj však ukazuje opak. Rastúce teploty, suchá, prudké búrky a ďalšie extrémne prejavy počasia poškodzujú banánovníky, znižujú úrodu a komplikujú prežitie miliónom pestovateľov.

pestovanie banany

Jedna odroda, veľké riziko

Exportnému trhu dominuje odroda Cavendish, ktorá sa rozmnožuje klonovaním. Jej nízka genetická rozmanitosť ju robí mimoriadne zraniteľnou voči chorobám. Jedným z najväčších hrozieb je čierna škvrnitosť listov, hubová infekcia, ktorá môže obmedziť schopnosť rastlín fotosyntetizovať až o 80 %.

Ďalšou vážnou hrozbou je hubový patogén Fusarium tropical race 4, ktorý sa šíri pôdou a ničí celé plantáže Cavendish banánov po celom svete. Bez účinných protiopatrení môže táto choroba ešte viac urýchliť úpadok produkcie.

Riešenia: Adaptácia, spravodlivý obchod a klimatické financovanie

Organizácia Christian Aid vyzýva svetových lídrov, aby podnikli rázne kroky na zníženie emisií skleníkových plynov. Zároveň žiada o klimatické financovanie, ktoré by pomohlo roľníkom prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam a obnoviť svoje hospodárstva.

Konzumenti zohrávajú dôležitú rolu. Nákup banánov s certifikáciou Fairtrade alebo organických produktov pomáha farmárom získať spravodlivejšie odmeny a zároveň znižuje environmentálnu záťaž.

Globálny dopad: Viac ako len otázka exportu

80 % svetovej produkcie banánov sa spotrebuje lokálne, zatiaľ čo iba pätina je určená na export – väčšinou z Latinskej Ameriky a Karibiku. Napriek tomu by rozsiahly úpadok týchto plantáží spôsobil globálnu potravinovú neistotu a postihol by najmä regióny, ktoré sú už dnes klimaticky zraniteľné.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *