Heger varuje: Ak Ukrajina padne, sme na rade my. Rusom musia vziať aj Krym!

eduard heger demokracia

Dočasne vymenovaný slovenský premiér Eduard Heger a predsedovia českej a poľskej vlády Petr Fiala a Mateusz Morawiecki v článku, ktorý v pondelok uverejnil americký časopis Foreign Affairs, spoločne vyzvali slobodný svet, aby pokračoval v podpore Ukrajiny.

Zdôraznili, že zmrazený konflikt alebo čiastočné víťazstvo Ukrajiny by nič nevyriešilo. „Ak Rusko zvíťazí a Ukrajina padne, stredná Európa bude ďalšia na rade,“ vyjadrili svoje obavy. Naopak, v prípade porážky Ruska sa podľa nich zníži pravdepodobnosť, že priaznivci Ukrajiny budú musieť neskôr krvácať.

Premiéri troch stredoeurópskych krajín trvajú na tom, že je potrebné dosiahnuť stiahnutie Ruska z ukrajinského polostrova Krym, ktorý anektovalo v roku 2014. Inak by to podľa nich bol signál „všetkým autoritárskym šialencom, že je v poriadku útočiť na svojho suseda na základe nenávistných výmyslov a zabíjať tisíce nevinných civilistov“.

Premiéri tvrdia, že mier na Ukrajine možno dosiahnuť len za podmienok, ktoré si Ukrajina sama stanoví. Upozorňujú, že zmrazenie konfliktu by Rusku len získalo čas a z dlhodobého hľadiska by neprinieslo stabilitu ani zlepšenie bezpečnostnej a hospodárskej situácie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zalejte stopky z čerešní vodou a toto sa začne diať s vašim telom

Pripomenuli, že stredoeurópske krajiny v minulosti zažili „ruský revanšizmus, totalitarizmus, okupáciu, deportácie a masakry“ a v súčasnosti sa nachádzajú v prvej línii širšieho konfliktu s Ruskom.

Vyzdvihli svoju pomoc ukrajinským utečencom, ako aj vojenskú, hospodársku a humanitárnu podporu Ukrajine. „Sme povzbudení tým, že vojna dodala transatlantickému spojenectvu novú energiu,“ pokračovali s tým, že v reakcii na ozbrojený konflikt na Ukrajine mnohé členské štáty NATO zvýšili svoje obranné rozpočty a rozhodli sa modernizovať svoje armády.

„Je však jasné, že naša spoločná bezpečnosť si bude vyžadovať ešte viac zdrojov – finančných a ľudských – na udržanie našej vojenskej a technologickej výhody v budúcnosti,“ zdôraznili. Podľa nich by spojenci pri podpore Ukrajiny nemali vylúčiť akýkoľvek druh konvenčných zbraní a nemali by váhať s ich dodávkami. Heger, Fiala a Morawiecki tiež podporili myšlienku zriadenia špeciálneho medzinárodného tribunálu, ktorý by stíhal najvyššie ruské vedenie za vojenskú agresiu voči Ukrajine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Je to tu! Na Slovensko mieria takéto horúčavy. Tu bude peklo

Navrhujú skonfiškovať ruský majetok na Západe, ktorého hodnota sa odhaduje na 350 – 400 miliárd dolárov. Tieto prostriedky by sa potom mali použiť na obnovu Ukrajiny.

Na júlovom samite vo Vilniuse by NATO malo „jasne a dôveryhodne definovať cestu k členstvu Ukrajiny v aliancii, a to podľa toho, kedy si to Kyjev želá a kedy to podmienky dovolia,“ uviedli. Dovtedy musí NATO poskytnúť Ukrajine nielen politické záruky, ale aj bezpečnostné záruky, aby sa nestala figúrkou vo väčšej geopolitickej hre.

One Reply to “Heger varuje: Ak Ukrajina padne, sme na rade my. Rusom musia vziať aj Krym!”

  1. Títo naši štátnicky skúsení a vzdelaní politici nás masírujú svojimi obavami. Tie sú neisté, iba obavy. Naše škody, chudoba a hlad sú isté a hmatateľné. Rusi sú ďaleko na to, aby sme boli hysterickí. Ak prekročia Dneper, potom ich budem akceptovať a bude dosť času na tragické rozhodnutia. No zatiaľ nikto z „ako keby“ vlády nemá s vojnou ani tie najmenšie skúsenosti. Nestačí, že si oni niečo myslia, nech si teda myslia aj tú pomoc … ktorá nás zatiaľ ničí, nie vymyslene, ale reálne a poriadne citeľne … Tí bojachtiví krikľúni absolútne nijako osobne necítia ťarchu pomoci, my áno. Potom nech si idú hlasy pýtať tam, kde pomáhajú. to je jednoduchá rovnica. Tiež máme “ o b a v y“ …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *