Hrozba pre západ? BRICS sa rozšíri o tieto veľké krajiny a pripoja sa k Rusku a Číne

brics rusko cina

Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že šesť krajín sa od januára 2024 stane plnohodnotnými členmi skupiny BRICS po tom, ako ich kandidatúry schválili lídri súčasných členských štátov. Toto rozšírenie bolo hlavným bodom programu samitu, ktorý sa konal tento týždeň v Johannesburgu.

Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty boli vo štvrtok prijaté za nových členov. Blok v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.

„Vážime si záujem ostatných krajín o budovanie partnerstva s BRICS. Poverili sme našich ministrov zahraničných vecí, aby ďalej rozvíjali model partnerskej krajiny BRICS a zoznam potenciálnych partnerských krajín,“ dodal juhoafrický líder.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pozrite, čo rieši polícia v Chorvátsku na dovolenkároch. Radšej si dávajte pozor

BRICS sa predtým rozšíril len raz, a to v roku 2010, keď do organizácie vstúpila Južná Afrika. Prijatie sa uskutočnilo bez akýchkoľvek predbežných podmienok. Jedným z hlavných cieľov tohtoročného samitu bolo dohodnúť sa na formálnejších kritériách pre nových kandidátov.

Ruský prezident Vladimir Putin, ktorého krajina sa na budúci rok ujme rotujúceho predsedníctva BRICS, poďakoval hostiteľovi samitu za jeho prínos k výsledku.

„Prezident Ramaphosa preukázal úžasné diplomatické schopnosti pri zosúlaďovaní všetkých pozícií… týkajúcich sa rozšírenia BRICS,“ povedal.

Skupina sa prezentuje ako alternatíva k medzinárodným inštitúciám ovládaným Západom a tvrdí, že jej prístup lepšie odráža vznikajúci multipolárny svet. Členské štáty obviňujú USA a ich spojencov zo zneužívania svojho postavenia počas obdobia unipolarity, ktorému sa tešili po rozpade Sovietskeho zväzu. Keď sa vplyv Západu zmenšoval, jeho lídri využívali nástroje, ktoré mali pod kontrolou, ako napríklad dolár, na ochranu svojho hegemonistického postavenia, tvrdia členovia BRICS.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pozrite, čo rieši polícia v Chorvátsku na dovolenkároch. Radšej si dávajte pozor

Účastníci samitu vyjadrili presvedčenie, že vplyv organizácie bude naďalej rásť. BRICS sa snaží zachovať vyvážený prístup k svojej politike prijímania, aby boli zastúpené všetky časti sveta a aby mali vplyv na jej agendu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *