India nahradí USA na pozícii druhej najväčšej ekonomiky sveta – Goldman Sachs

taj mahal gbb8e0444e 1920

Goldman Sachs predpovedá, že India do roku 2075 predbehne USA a stane sa druhou najväčšou ekonomikou sveta, pričom sa odvoláva na kapitálové investície a priaznivé demografické podmienky. Krajina je v súčasnosti piatou najväčšou ekonomikou na svete za USA, Čínou, Japonskom a Nemeckom.

V článku uverejnenom minulý týždeň ekonóm investičnej banky pre Indiu Santanu Sengupta predpovedal, že HDP krajiny dosiahne 52,5 bilióna USD a zaostane len za Čínou s 57 biliónmi USD.

Okrem rastúceho počtu obyvateľov sa podľa Goldman Sachs očakáva, že rast Indie bude poháňaný pokrokom v oblasti inovácií a technológií, vyššími kapitálovými investíciami a rastúcou produktivitou pracovníkov.

„V nasledujúcich dvoch desaťročiach bude miera závislosti Indie jedna z najnižších spomedzi regionálnych ekonomík,“ povedal Sengupta.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Miera závislosti krajiny sa meria počtom závislých osôb v pomere k celkovému počtu obyvateľov v produktívnom veku. Sengupta tvrdí, že India má „najlepší pomer“ počtu obyvateľov v produktívnom veku k počtu mladých a starších ľudí.

Kľúčom k využitiu potenciálu rastúcej populácie Indie je zvýšenie účasti pracovnej sily, povedal Sengupta. Predpovedal, že Dillí bude mať v nasledujúcich dvoch desaťročiach jeden z najnižších pomerov závislosti medzi veľkými ekonomikami.

„Takže to je skutočne príležitosť pre Indiu, aby sa správne zorientovala v oblasti vytvárania výrobných kapacít, pokračovania v raste služieb a pokračovania v raste infraštruktúry,“ dodal.

Zvýšenie produktivity práce sa prejaví vo väčšom výkone hospodárstva, najmä preto, že vláda krajiny kladie dôraz na rozvoj infraštruktúry prostredníctvom výstavby ciest a železníc.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Za hlavné hnacie sily indického hospodárstva sa považujú aj technológie a inovácie, uviedla investičná banka.

Očakáva sa, že príjmy indického technologického priemyslu vzrastú do konca roka 2023 o 245 miliárd USD, ktoré budú podporené prúdmi IT, riadením podnikových procesov a softvérovými produktmi, uviedlo v nedávnej správe indické mimovládne obchodné združenie Nasscom.

Podľa spoločnosti Goldman Sachs sa ďalším významným prispievateľom k rastu Indie stanú kapitálové investície.

„Miera úspor v Indii sa pravdepodobne zvýši s klesajúcou mierou závislosti, rastúcimi príjmami a hlbším rozvojom finančného sektora, čo pravdepodobne sprístupní zásobu kapitálu, ktorá bude hnacou silou ďalších investícií,“ uvádza sa v správe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *