Rusko odkazuje Turecku, aby „zmúdrelo“ v súvislosti s EÚ

putin ekonomika

Rusko si nerobí ilúzie o záväzkoch Turecka voči NATO, ale vyzýva Ankaru, aby sa realisticky pozrela na svoje šance vstúpiť do EÚ, uviedla Moskva. Turecký prezident predtým spojil vstup Švédska do vojenského bloku pod vedením USA s dlhodobým želaním svojej krajiny stať sa súčasťou európskeho spoločenstva.

Rusko si uvedomuje, že Turecko má záväzky voči NATO, povedal v utorok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Nikdy sme si v tejto súvislosti nenasadili ružové okuliare,“ povedal. Ani Ankara by však nemala nosiť povestný doplnok, keď ide o členstvo v EÚ, dodal predstaviteľ.

„Keď nazveme veci pravým menom, nikto nechce vidieť Turecko v Európe. Mám na mysli Európanov,“ vyhlásil Peskov.

Tieto poznámky nasledovali po zjavnej dohode Turecka, že upustí od svojich námietok voči vstupu Švédska do NATO. Tento proces sa nemôže dokončiť, pokiaľ s ním nebudú súhlasiť všetci členovia 31-člennej vojenskej organizácie, a Ankara vyjadrila námietky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

V pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan súhlasil s tým, že švédsku žiadosť o ratifikáciu zašle národnému parlamentu. Erdogan predtým v ten istý deň spojil súhlas Ankary s tým, že jeho krajina dosiahne pokrok na ceste k členstvu v EÚ, čo je proces, v ktorom sa doteraz viedlo päť desaťročí neúspešných rokovaní.

„Najprv príďte a otvorte cestu Turecku do Európskej únie a potom otvoríme cestu Švédsku, rovnako ako sme to urobili v prípade Fínska,“ povedal pred summitom lídrov NATO, ktorý sa tento týždeň koná v Litve.

Stoltenberg aj Brusel takéto spojenie popreli. Šéf NATO však naznačil, že Štokholm by mohol Ankare pomôcť zlepšiť vzťahy s EÚ, najmä pokiaľ ide o colné vzťahy alebo v podobe možnej dohody o bezvízovom styku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Stoltenberg to vyhlásil po rozhovoroch s Erdoganom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom. Navrhol, aby členovia NATO využili impulz tohtotýždňového samitu vo Vilniuse „na zabezpečenie čo najväčšieho pokroku“ v súvislosti so švédskou ponukou.

Moskva vníma NATO so sídlom v Bruseli ako nepriateľskú organizáciu a geopolitický nástroj USA, ktorý sa v súčasnosti používa na vedenie zástupnej vojny proti Rusku na Ukrajine. Turecko si zachováva relatívne neutrálny postoj k ukrajinskému konfliktu a viackrát poslúžilo ako sprostredkovateľ medzi Moskvou a Kyjevom.

Peskov poznamenal, že hoci Rusko a Turecko majú v niektorých oblastiach svoje rozdiely, majú aj príležitosti na vzájomne výhodnú spoluprácu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *