Zelenský sa pustil do NATO. Neuveríte, čo povedal. Sklamali ho?

zelensky

Ukrajinský prezident Zelenskyj obvinil NATO z nedostatočného „rešpektu“, keď sa oboril na blok pod vedením USA za jeho neochotu ponúknuť Kyjevu okamžité členstvo.

Zelenskyj sa do toho pustil v utorok, keď sa začal samit NATO v litovskom Vilniuse. Ukrajinský prezident citoval „signály“, ktoré dostal a ktoré naznačujú, že Kyjev nedostane žiadnu pozvánku na vstup do bloku.

„Vážime si našich spojencov. Vážime si našu spoločnú bezpečnosť. A vždy si ceníme otvorený rozhovor. Ukrajina bude mať zastúpenie na samite NATO vo Vilniuse. Pretože ide o rešpekt. Ale aj Ukrajina si zaslúži rešpekt,“ uviedol Zelenskyj vo vyhlásení na sociálnych sieťach.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Je to bezprecedentné a absurdné, keď nie je stanovený [časový] rámec ani pre pozvanie, ani pre členstvo Ukrajiny. A zároveň sa pridávajú nejasné formulácie o „podmienkach“ aj pre pozvanie Ukrajiny.

Podľa správ sa v najnovšej verzii návrhu komuniké NATO uvádza, že „bude schopné rozšíriť pozvanie pre Ukrajinu, keď sa spojenci dohodnú a budú splnené podmienky“. Takýto postoj sa zdá byť neprijateľný pre Kyjev, ktorý obvinil blok z toho, že nahráva Rusku.

„Zdá sa, že neexistuje žiadna pripravenosť ani pozvať Ukrajinu do NATO, ani ju urobiť členom aliancie. To znamená, že sa ponecháva príležitosť vyjednať členstvo Ukrajiny v NATO na rokovaniach s Ruskom,“ napísal Zelenskyj.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Výpad ukrajinského lídra sa údajne nepozdával západným diplomatom na samite vo Vilniuse. „Som kritický k mnohým aspektom a najmä k postoju niektorých spojencov, ale myslím si, že toto nie je premyslený a spravodlivý prístup,“ povedal pre Politico vysokopostavený diplomat zo strednej Európy, ktorý tvrdí, že Zelenskyj „zachádza priďaleko“.

NATO už vyslalo dostatok signálov, že je pripravené v určitom okamihu prijať Ukrajinu do svojich radov, uviedol ďalší diplomat. „Bez ohľadu na formuláciu v našom komuniké sa všetci spojenci zhodli na tom, že budúce právoplatné miesto Ukrajiny je v NATO a len my a oni o tom môžeme rozhodnúť,“ povedal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *