Spojenci NATO dosiahli v pondelok dohodu o obranných plánoch, v ktorých sa podrobne uvádza, ako by aliancia reagovala na ruský útok, čím prekonali tureckú prekážku deň pred stretnutím lídrov na samite vo Vilniuse, informovalo agentúru Reuters päť diplomatov.
NATO celé desaťročia nepovažovalo za potrebné vypracovať rozsiahle obranné plány, pretože viedlo menšie vojny v Afganistane a Iraku a bolo presvedčené, že postsovietske Rusko už nepredstavuje existenčnú hrozbu.
Teraz, keď tesne za jeho hranicami na Ukrajine zúri najkrvavejšia vojna v Európe od roku 1945, však upozorňuje, že musí mať všetky svoje plány pripravené dlho predtým, ako by mohol vypuknúť konflikt s rovnocenným protivníkom, akým je Moskva.
Turecko zablokovalo schválenie toho, čo NATO nazýva svojimi regionálnymi plánmi, kvôli formuláciám týkajúcim sa geografických lokalít, ako je Cyprus.
„Pre alianciu je to vynikajúce. Turecko muselo pristúpiť na kompromis a zrušiť spojenie,“ povedal jeden z diplomatov pre agentúru Reuters.
Lídri NATO sa 11. a 12. júla stretnú vo Vilniuse na samite, kde budú diskutovať o členstve Švédska a budúcich vzťahoch aliancie s Ukrajinou.
Načrtnutím svojich regionálnych plánov poskytne NATO štátom aj usmernenia, ako modernizovať svoje sily a logistiku.
Potreba financovať túto významnú zmenu je jedným z dôvodov, prečo sa lídri vo Vilniuse pripravujú na zvýšenie cieľa vojenských výdavkov aliancie, pričom zo súčasného cieľa 2 % národného HDP sa stane minimálna požiadavka.
Predstavitelia NATO odhadujú, že na úplnú realizáciu plánov bude potrebných niekoľko rokov, hoci zdôrazňujú, že v prípade potreby môže aliancia okamžite vyraziť do boja.