Irán sa vyhráža USA: Ak neprestanete, budete tvrdo zasiahnutí

joe biden

Iránsky minister obrany v nedeľu varoval USA, že ak neukončia boje v Gaze, budú čeliť vážnym následkom.

„Našou radou Američanom je, aby okamžite zastavili vojnu v Gaze a zaviedli prímerie, inak budú tvrdo zasiahnutí,“ povedal Mohammad-Reza Ashtiani, ktorého citovala agentúra IRNA.

Irán vyzýva na ukončenie krviprelievania v palestínskej enkláve a opakovane obviňuje Washington z podnecovania napätia na Blízkom východe, odkedy Izrael začal vojenskú operáciu v Gaze po bezprecedentnom prekvapivom útoku Hamasu, pri ktorom zahynulo približne 1 400 Izraelčanov, väčšinou civilistov.

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Násir Kanaání predtým v nedeľu vyhlásil, že Izrael pácha „vojnové zločiny a genocídu“ s „plnou podporou“ vlády USA.

„Zločinné činy Izraela, plne podporované Spojenými štátmi, zobrazujú arogantného ducha Washingtonu, ktorý podnecuje nenávisť medzi národmi na celom svete,“ povedal Kanaani podľa Press TV.

Washington odmietol vyzvať na úplné prímerie medzi Izraelom a Hamasom a namiesto toho sa rozhodol pre „humanitárnu prestávku“. Pentagón dodal Izraelským obranným silám (IDF) ďalšie zbrane a vyslal námornú armádu do západnej časti Stredozemného mora, aby vyjadril podporu Izraelu.

Izrael a USA medzitým obviňujú Irán z organizovania útokov Hamasu na izraelských civilistov a z dodávania zbraní tejto skupine. Pentagón tiež uviedol, že Irán podporuje milície, ktoré uskutočňujú útoky dronmi a raketami na americké základne na Blízkom východe. Teherán podporil smrtiaci vpád Hamasu do Izraela zo 7. októbra, ale tvrdil, že išlo o „výlučne palestínsky“ útok.

Izrael na tento vpád reagoval zavedením blokády Gazy a údermi na ciele, ktoré sú podľa neho napojené na Hamas. Podľa miestnych orgánov riadených Hamasom bolo zabitých viac ako 9 000 Palestínčanov vrátane tisícov žien a detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *