Izrael začal totálne bombardovanie pásma Gazy. Lietadlá bombardujú, tanky postupujú ďalej

gaza

Hovorca Izraelských obranných síl (IDF) kontradmirál Daniel Hagari povedal novinárom, že izraelské pozemné sily v piatok večer „rozšíria“ svoju činnosť v Gaze. Bojové lietadlá v súčasnosti vystavujú enklávu jednému z najťažších bombardovaní pred pozemnou operáciou.

„Letectvo veľmi výrazne zasahuje podzemné ciele,“ povedal Hagari na brífingu v piatok večer a dodal, že pozemné jednotky „rozšíria“ svoje nálety do Gazy neskôr v noci.

Izraelskí vojaci za posledné dva dni uskutočnili niekoľko obmedzených náletov do pásma, ale žiadna väčšia ofenzíva nebola ohlásená. Hagariho vyhlásenie je najjasnejším signálom od začiatku konfliktu 7. októbra, že invázia – na ktorú sa IDF pripravujú už takmer tri týždne – sa blíži.

V piatok ráno IDF vo vyhlásení uviedli, že ich tanky a pechota sa v predchádzajúci deň presunuli do centrálnej časti Gazy a zničili „desiatky teroristických cieľov vrátane pozícií na odpaľovanie protitankových striel a operačných veliteľstiev“, ako aj bojovníkov Hamasu. Izraelské sily sa po nálete stiahli bez obetí, dodali IDF.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Na videu, ktoré IDF zverejnili na X (predtým Twitter), bolo vidieť, ako vrtuľníky ničia budovy, zatiaľ čo vojaci a tanky pod nimi strieľajú zo svojich zbraní.

Hamas tvrdil, že jeho bojovníci zasiahli Izraelčanov streľbou a protitankovými raketami a prinútili ich utiecť späť na izraelské územie.

Hagari a minister obrany Yoav Gallant už niekoľko týždňov varovali, že IDF sú pripravené začať inváziu do Gazy, pričom Gallant v nedeľu vyhlásil, že po operácii „nezostane žiadny Hamas“. Izraelská vláda však rozkaz na inváziu nevydala a médiá naznačili, že USA vyvíjajú tlak na premiéra Benjamina Netanjahua, aby operáciu odložil, aby mohli pokračovať rozhovory sprostredkované Katarskou republikou, ktorých cieľom je oslobodiť niektorých z približne 200 rukojemníkov v zajatí Hamasu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Americkí predstavitelia sú „tiež znepokojení… tým, že Izraelské obranné sily zatiaľ nemajú jasnú vojenskú cestu na dosiahnutie… Netanjahuovho cieľa zlikvidovať Hamas“, uviedol v pondelok denník New York Times. Vzhľadom na vysoké riziko pre civilné obyvateľstvo Pentagón vyzval izraelského premiéra, aby „dôkladne zvážil“, ako bude operácia prebiehať.

Podľa najnovších údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze zahynulo od 7. októbra pri izraelských leteckých útokoch na Gazu približne 7 028 ľudí vrátane 2 913 detí. Za rovnaké obdobie bolo zabitých viac ako 1 400 Izraelčanov, pričom väčšinu z nich zabili militanti Hamasu v prvých dňoch konfliktu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *