Japonská metóda šetrenia peňazí. Už po jednom mesiaci sa dostanete do plusu

digitalne euro

Japonská metóda šetrenia peňazí je stará už niekoľko desaťročí a občania tejto krajiny ju stále využívajú. Nie je to prekvapujúce, veď ide o jeden z technologicky najvyspelejších národov na svete. Možno by stálo za to sa od nich niečo naučiť?

Šetriť peniaze je v dnešnej dobe nesmierne ťažké, najmä keď naše financie nie sú v poriadku. Mnohí ľudia nie sú schopní odložiť si na konci mesiaca ani niekoľko desiatok zlotých a na finančný vankúš môžu zabudnúť. Japonská metóda vám zabezpečí, že každý mesiac budete mať v peňaženke peknú sumu.

Japonská metóda šetrenia peňazí

Japonci svoj systém označujú slovom kakebo. Zahŕňa zaznamenávanie všetkých vašich výdavkov a príjmov. Je to jednoduchý spôsob, pri ktorom sa musíte zamerať na zaznamenávanie každého výdavku bez ohľadu na jeho hodnotu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Trávnik koste len v tomto čase, inak mu veľmi ubližujete a nebude dobre vyzerať

Takto môžeme na prvý pohľad vidieť, na čo míňame najviac peňazí. Môžeme tiež vyčleniť oblasti, v ktorých sa oplatí znížiť sumu, ktorú míňame. Ak chcete začať používať kakebo, od začiatku kalendárneho mesiaca si poznačte každý najmenší benefit. Potom si urobíme bilanciu, kde porovnáme príjmy a výdavky. V tomto bode je dôležité pozrieť sa na jednotlivé odvetvia a nájsť riešenie na zníženie určitých nákladov. Prebytok môžeme dať do úspor a zvyšok použiť na ľubovoľný účel.

Poznámky o výdavkoch by sa mali viesť starostlivo každý deň; ak to robíte raz za mesiac, môže sa stať, že vám niektoré sumy uniknú.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  EÚ ide Slovákom zakázať niečo, na čo sme boli celé roky zvyknutí a denne to používali

Sporenie si vyžaduje dobrú organizáciu

Metóda kakebo si vyžaduje dobrú vnútornú organizáciu. Na konci mesiaca rozdeľte svoje výdavky do konkrétnych skupín: fixné, neočakávané, na jedlo, dopravu, zdravie, zábavu. Na konci mesiaca urobte inventúru a zistite, na čo zvyčajne míňate najviac peňazí.

Nasledujúci týždeň sa pokúste tieto sumy znížiť o určité percento. Napríklad – namiesto toho, aby ste si každý deň kupovali kávu v meste, pozrite si ju doma a z jednorazových lístkov urobte mesačné. Malé zmeny a vaše výdavky sa vám už nebudú rozplývať pred očami. Šetrenie nie je o tom, že si všetko odopriete, ale o tom, že si budete vyberať úspornejšie. Hlavné je mať zásobu peňazí, keď príde čierna hodina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *