• 7 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Japonská metóda šetrenia peňazí. Už po jednom mesiaci sa dostanete do plusu

Japonská metóda šetrenia peňazí. Už po jednom mesiaci sa dostanete do plusu

Japonská metóda šetrenia peňazí je stará už niekoľko desaťročí a občania tejto krajiny ju stále využívajú. Nie je to prekvapujúce, veď ide o jeden z technologicky najvyspelejších národov na svete. Možno by stálo za to sa od nich niečo naučiť?

Šetriť peniaze je v dnešnej dobe nesmierne ťažké, najmä keď naše financie nie sú v poriadku. Mnohí ľudia nie sú schopní odložiť si na konci mesiaca ani niekoľko desiatok zlotých a na finančný vankúš môžu zabudnúť. Japonská metóda vám zabezpečí, že každý mesiac budete mať v peňaženke peknú sumu.

Japonská metóda šetrenia peňazí

Japonci svoj systém označujú slovom kakebo. Zahŕňa zaznamenávanie všetkých vašich výdavkov a príjmov. Je to jednoduchý spôsob, pri ktorom sa musíte zamerať na zaznamenávanie každého výdavku bez ohľadu na jeho hodnotu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zmiešajte ocot so soľou a utrite poháre. Zbavíte sa veľkého problému

Takto môžeme na prvý pohľad vidieť, na čo míňame najviac peňazí. Môžeme tiež vyčleniť oblasti, v ktorých sa oplatí znížiť sumu, ktorú míňame. Ak chcete začať používať kakebo, od začiatku kalendárneho mesiaca si poznačte každý najmenší benefit. Potom si urobíme bilanciu, kde porovnáme príjmy a výdavky. V tomto bode je dôležité pozrieť sa na jednotlivé odvetvia a nájsť riešenie na zníženie určitých nákladov. Prebytok môžeme dať do úspor a zvyšok použiť na ľubovoľný účel.

Poznámky o výdavkoch by sa mali viesť starostlivo každý deň; ak to robíte raz za mesiac, môže sa stať, že vám niektoré sumy uniknú.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Farmár prezradil, čo hneď urobiť s vajíčkami, keď ich donesiete domov. To by vás nenapadlo

Sporenie si vyžaduje dobrú organizáciu

Metóda kakebo si vyžaduje dobrú vnútornú organizáciu. Na konci mesiaca rozdeľte svoje výdavky do konkrétnych skupín: fixné, neočakávané, na jedlo, dopravu, zdravie, zábavu. Na konci mesiaca urobte inventúru a zistite, na čo zvyčajne míňate najviac peňazí.

Nasledujúci týždeň sa pokúste tieto sumy znížiť o určité percento. Napríklad – namiesto toho, aby ste si každý deň kupovali kávu v meste, pozrite si ju doma a z jednorazových lístkov urobte mesačné. Malé zmeny a vaše výdavky sa vám už nebudú rozplývať pred očami. Šetrenie nie je o tom, že si všetko odopriete, ale o tom, že si budete vyberať úspornejšie. Hlavné je mať zásobu peňazí, keď príde čierna hodina.

Podobné články

Ľudia začali páliť sviečku a robia rituál, ktorý im má priniesť viac peňazí

Ľudia začali páliť sviečku a robia…

Hotovosť, šetriť, zarábať, podnikať… to sú…
Od júla sa na Slovensku presúva obrovské množstvo peňazí. Týka sa to státisíce ľudí

Od júla sa na Slovensku presúva…

Veľký presun peňazí v druhom dôchodkovom…
V USA a Európe hrozí vlna dlhov a nesplácania, varuje Detsche Bank

V USA a Európe hrozí vlna…

Deutsche Bank varovala, že v tomto…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *