Je zdravšie piť horúcu alebo studenú kávu? Toto by vás fakt nenapadlo

kava 2

Málokto si vie predstaviť, že by si ráno po prebudení nedal svoju obľúbenú kávu. Určite sa zhodneme na tom, že káva je jedným z najobľúbenejších nápojov vôbec. Sú medzi nami takí, ktorí dokážu vypiť až niekoľko šálok kávy denne. Zatiaľ čo niektorí ľudia milujú horúcu kávu, iní ju majú radšej studenú. A čo si o tom myslia odborníci? Ktorá káva je lepšia?

Spôsob pitia kávy sa mení s ročnými obdobiami

Vďaka prieskumu sa zistil jeden zaujímavý fakt: ľudia často menia spôsob pitia kávy v závislosti od aktuálneho ročného obdobia. Kým v zime uprednostňujeme horúci nápoj a vychutnávame si obľúbené café latte, v lete inklinujeme k studenej káve, keď je trendom ľadová káva.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nastriekajte toto na okná a pavúky doma nebudete mať do konca roka

Keď sa nad tým zamyslíte, je to celkom logické, však? Ale ruku na srdce: napadlo vám niekedy všimnúť si tento fakt?

Je lepšia horúca alebo studená káva?

Odborníci skúmali, či je lepšia horúca alebo studená káva. Vo výskume, na ktorý sa zamerali, testovali napríklad kyslosť a antioxidačnú aktivitu horúcej a studenej kávy. A aké boli výsledky? Ak ste fanúšikom horúcej kávy, môžete sa potešiť: ukázalo sa, že pitie horúcej kávy sľubuje pre váš organizmus vyššiu úroveň antioxidačnej aktivity.

A prečo toľko spomíname antioxidačnú aktivitu? Pretože sa predpokladá, že antioxidanty majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Pôsobia ako prevencia vzniku srdcových ochorení a neduhov, ako aj prevencia vzniku cukrovky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Posypte toto v záhrade a slimáky nemajú šancu. Urobte to čím skôr

Nezáleží ani tak na teplote, ale skôr na množstve

Hoci štúdie ukázali, že horúca káva by mala mať o niečo pozitívnejší vplyv na naše zdravie, nehľadajte až taký rozdiel medzi horúcou a studenou kávou. Oveľa dôležitejšie ako teplota tohto obľúbeného nápoja je množstvo, ktoré vypijete za jeden deň.

Normou sú 3 až 4 šálky kávy denne. Na druhej strane môžeme hovoriť o závislosti, ak si doprajete viac ako 12 šálok kávy denne. A to je naozaj nadmerné množstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *