„Jednoducho nemáme muníciu“ – Poľský generál tvrdí, že už nemôžu dodávať Ukrajine muníciu

General Rajmund Andrzejczak MSNBC video picture grab

Náčelník generálneho štábu poľských ozbrojených síl generál Rajmund Andrzejczak na strategickom zasadnutí Úradu národnej bezpečnosti povedal, že keď analyzuje vojnu na Ukrajine z politického hľadiska, je pesimista. Vysvetlil to tým, že „nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko nemalo dostatok zdrojov na pokračovanie konfliktu“.

Počas zasadnutia povedal, že podľa jeho názoru sankcie nezabránia tomu, aby Rusko malo prostriedky na pokračovanie vojny.

Generál tiež ponúkol pochmúrne hodnotenie schopnosti Poľska posielať muníciu na Ukrajinu.

„My jednoducho nemáme muníciu. Náš priemysel nie je pripravený posielať vybavenie na Ukrajinu a udržiavať naše vlastné zmenšujúce sa zásoby,“ povedal. Poznamenal, že neúnavne prezentuje takúto analýzu s cieľom zvýšiť informovanosť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Vo svojom vystúpení pokračoval slovami, že „vojna nie je záležitosťou vojakov“. Je to skôr „otázka politiky s ekonomickými faktormi zahŕňajúcimi financie, infraštruktúru, technológie, potraviny a celý rad ďalších problémov, ktoré musíte do rovnice zahrnúť, aby ste ju dokázali pochopiť“.

Generál Andrzejczak poznamenal, že „Ukrajina má obrovské finančné problémy“, a to napriek obrovským balíkom pomoci, ktoré dostáva od USA, Západu a Poľska.

Generál Andrzejczak povedal Národnému bezpečnostnému úradu, že bezpečnostnú situáciu, ktorej čelí Poľsko, považuje za veľmi nebezpečnú. Na otázku, či vedúci predstavitelia Západu oceňujú, ako ďaleko je Ukrajina od víťazstva vo vojne s Ruskom, sa vyjadril, že „úprimné hodnotenie hrozieb je pre väčšinu z nich stále prekvapením aj šokom“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Generál tiež uviedol, že nič nenasvedčuje tomu, že by sa Ukrajinci, ktorí utiekli zo svojej krajiny, vrátili domov, aby začali s obnovou, a dodal, že podľa jeho názoru bude samit NATO vo Vilniuse „samitom, ktorý určí dôveryhodnosť nás, NATO a celého Západu“.

Ak by bola reakcia „oneskorená“ a chýbala by jej rozhodnosť, potom by Ukrajina nemala šancu na bezpečnú budúcnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *