Čo to chystajú? USA letectvo presúva strategické vzdušné tankery z Nemecka do Poľska

americke letectvo tankery

Devätnásť amerických lietadiel na doplnenie paliva počas letu bude umiestnených na leteckej základni Powidz v západnom Poľsku. Podľa amerického časopisu Stars and Stripes ide o najnovší signál, že ozbrojené sily USA presúvajú bojové prostriedky na posilnenie východného krídla NATO.

Velenie amerického letectva v Európe potvrdilo, že 10. marca tohto roku „americké letecké tankery začali pracovať na svojom novom hlavnom mieste v Poľsku“. Stalo sa tak v rámci operácie „Medený šíp“, ktorá demonštrovala úsilie amerického vojenského velenia v Európe „posilniť bezpečnosť na východnom krídle NATO prostredníctvom predsunutých a dislokovaných síl“.

„Spolupráca amerických vzdušných tankerov s našimi spojencami v NATO jasne ukazuje, ako veľmi si ceníme naše partnerstvá a aké dôležité je zvyšovať našu interoperabilitu,“ povedal plukovník Timothy Foery, poradca veliteľa amerických vzdušných síl v zálohe.

Foery poznamenal, že interoperabilita je zrejmá pri pohľade „na akúkoľvek fotografiu lietadla KC-135, ktoré dopĺňa palivo poľskému lietadlu F-16, alebo lietadla KC-46, ktoré dopĺňa palivo fínskemu lietadlu F/A-18“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Na leteckú základňu Powidz by mohli byť vyslané americké cisternové lietadlá KC-135 Stratotanker, KC-10 Extender a najnovší stroj vo flotile amerického letectva KC-46 Pegasus.

Lietadlá, ktoré sú v súčasnosti umiestnené na základni Spangdahlem v Nemecku, budú presunuté na leteckú základňu Powidz ako jednotka 1. Ako zdôraznilo vedenie amerického letectva, aj tento presun demonštruje „schopnosť amerického velenia rýchlo rozmiestniť veľké, dôveryhodné bojové sily a vybavenie po celej Európe“.

Tankovacie lietadlá umiestnené v Powidzi sa môžu využívať na dopĺňanie paliva bojovým lietadlám vrátane najmodernejšieho stíhacieho lietadla na svete F-35A Lightning II, ktoré rozširuje dolet leteckých misií NATO. Stars and Stripes uvádza, že osem lietadiel F-35 holandských vzdušných síl je už niekoľko mesiacov umiestnených na leteckej základni Malbork v Poľsku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa prítomnosť amerických síl v Európe zvýšila, pričom počet amerických vojakov na kontinente vzrástol z 80 000 na 100 000.

Veľvyslanec USA vo Varšave Mark Brzezinski nedávno uviedol, že v Poľsku sa nachádza viac ako 10 000 amerických vojakov.

„Presun americkej armády na východ je ďalším príkladom úsilia Spojených štátov o vytvorenie stálej prítomnosti v krajine bývalej Varšavskej zmluvy, dôležitého člena NATO, ktorá má viac ako 300 míľ dlhú hranicu s Ukrajinou,“ uviedla reportérka Jennifer Svan v Stars and Stripes.

Pred mesiacom Spojené štáty oficiálne zriadili svoju prvú stálu základňu v Poľsku. Posádka americkej armády v Poznani, ktorá sa nachádza asi 100 kilometrov od mesta Powidz, bude podporovať V. armádny zbor, ktorý dohliada na misie NATO na východe krajiny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *