Jedzte toto a znížte riziko mozgovej príhody. Lekár prezradil, čo vám ubližuje

pexels karolina grabowska 4021779

Čo by ste mali jesť, piť a aký životný štýl by ste mali viesť, aby ste výrazne znížili riziko mozgovej príhody? Na tieto otázky odpovedal profesor Alexandru-Vladimir Ciurea, neurochirurg, ktorý vie o najdôležitejšej časti nervového systému všetko. Čítajte pozorne, pretože je to viac než dôležité!

Podľa údajov Národného fondu zdravia bolo v roku 2022 v Poľsku zaznamenaných takmer 74 000 ischemických cievnych mozgových príhod, z ktorých drvivú väčšinu tvorili prvé mozgové príhody. Z ďalších dôležitých, hoci rovnako znepokojujúcich údajov: 20 % pacientov, ktorí prežili cievnu mozgovú príhodu, si vyžaduje trvalú starostlivosť a 30 % takýchto pacientov zomiera do jedného roka od chvíle, keď sa s cievnou mozgovou príhodou dostali do nemocnice.

Asi sami uznáte, že všetky znamenia na nebi a na zemi akoby nám pripomínali – ba priam kričali -, že správna prevencia mozgovej príhody je viac než len starostlivosť o seba. Je to zodpovednosť každého človeka, ktorý chce žiť čo najdlhšie v zdraví. Z tohto dôvodu profesor Alexandru-Vladimir Ciurea, svetoznámy rumunský neurochirurg, presne vysvetlil, aké aktivity riziko mozgovej príhody tlmia. Veľa závisí od toho, čo jeme a pijeme, preto čítajte pozorne. Je to jednoduchšie, ako si myslíte, a dôležitejšie ako čokoľvek iné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalší slovenský klenot končí. Kvalitná mliekareň Selce ukončila výrobu

Porazte mŕtvicu tým, že jej nedovolíte, aby sa stala. Kľúčové zásady

Skôr ako prejdeme k nášmu náboju, teda k pravidlám prevencie mŕtvice súvisiacim s jedlom a pitím, odcitujme profesora, aké ďalšie činnosti by sme nemali zanedbávať. Odborník medzi ne zaradil tieto spôsoby správania:

  • Dostatok spánku a pravidelné vetranie spálne
  • Tréning mozgu čítaním, písaním alebo spievaním
  • Usmievanie sa! Profesor jasne ukázal, aký dôležitý je optimizmus, pokiaľ ide o problematiku boja proti mozgovej príhode. Z rovnakého dôvodu je vhodné pestovať priateľstvá, rozprávať sa a tráviť čas v prírode.
  • Fyzická aktivita a vyhýbanie sa nude, ktorá je pre mozog skutočným utrpením
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Tieto znamenia zverokruhu neznášajú Vianoce a vôbec sa necítia dobre. Ste tam?

A čo spomínané jedlo a pitie? Tu profesor Alexandru-Vladimir Ciurea okrem iného nezabudol spomenúť skoncovanie so závislosťami, ktoré postupne dorábajú stav mozgu. Odborník tiež zdôraznil, že pokiaľ ide o prevenciu mŕtvice, odporúča sa konzumovať horkú čokoládu a piť kávu. Dôležité je tiež dbať na správnu hydratáciu organizmu, nevynechávať raňajky a dodržiavať nízkotučnú stravu, napríklad stredomorskú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *