Robí vám toto zásuvka? Okamžite konajte, môžete vyhorieť

zasuvka

Hneď ako pripojíte nabíjačku alebo adaptér notebooku, iskrí a praská? Potom je potrebné situáciu riešiť, pretože vo vašej domácnosti dochádza napríklad k prehrievaniu zásuviek. Inak budete problém riešiť s predlžovacím káblom a inak so zásuvkou.

Iskriace zásuvky v domácnosti sú nebezpečným javom

Iskrenie je spôsobené nepravidelným tokom elektrickej energie medzi spotrebičom, spotrebičom a zdrojom energie, t. j. zásuvkou alebo ľudovo povedané predlžovacím káblom. K narušeniu kontaktu dochádza, keď je zásuvka opotrebovaná, keď sú kolíky staršie alebo keď kontakt na spotrebiči nie je dobre urobený. Pri zapnutí alebo vypnutí môže zásuvka iskriť, ak dochádza k výkyvom napätia v dôsledku nestabilného napájania.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jete len červenú časť melóna? Je to chyba, o veľa prichádzate

Preťažené zásuvky

K prehrievaniu zásuviek dochádza aj vtedy, keď je k jednej zásuvke pripojených príliš veľa spotrebičov alebo keď sú zásuvky nesprávne nainštalované. Prvou pomocou je bezpečné očistenie kontaktných kolíkov od prachu a nečistôt, ale ak problém pretrváva, treba vyhľadať elektrikára. Zásuvka by sa mala čo najskôr skontrolovať a opraviť. Predlžovací kábel okamžite vymeňte za nový.

Normálny elektrický oblúk

Niektoré oblúky nemusia byť znakom vážneho problému. Ide o bežný jav, ku ktorému dochádza, keď do zásuvky pripojíte už zapnutý spotrebič. Stáva sa to napríklad pri nabíjačke telefónu, keď je nabíjací kábel už pripojený k telefónu a vy zapojíte nabíjačku. Môže sa to stať aj vtedy, keď zapnete notebook, keď je v režime spánku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Dôchodcom začnú brať vodičské preukazy a pošlú ich do autobusov?

Opravy zásuviek

Iskrenie zásuvky možno často odstrániť bežným dotiahnutím vnútorných častí zásuvky. V horších prípadoch výmenou zásuvky. Do zložitejších opráv sa však nikdy nepúšťajte sami a obráťte sa na odbornú firmu alebo skúseného elektrikára. V opačnom prípade by ste mohli riskovať úraz elektrickým prúdom.

Aktuálnu kontrolu vykonávajte vždy vtedy, keď je obvod v rozvádzači vypnutý, alebo ešte lepšie, keď je vypnutý hlavný istič. Nemali by ste vidieť žiadne známky poškodených vodičov, ohnutých kolíkov, prasklín alebo dymových stôp.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *