Juhoamerická krajina sa chce pripojiť k Rusku a Číne do ich skupiny BRICS

brics skupina rusko cina

Podľa ministra zahraničných vecí Rogelia Maytu je na stále sa rozširujúcom zozname krajín pripravených vstúpiť do hospodárskeho bloku BRICS teraz aj Bolívia.

Minister v pondelok na Twitteri (premenovaný na „X“) uviedol, že jeho krajina sa zúčastní na samite tohto bloku, ktorý tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, v Johannesburgu, ktorý sa uskutoční 22. – 24. augusta, a že bolívijský prezident Luis Arce na ňom predstaví svoju víziu budúceho hospodárskeho a sociálneho rozvoja krajiny.

„Chceme vás tiež informovať, že 12. júna 2023 prezident Arce oficiálne oznámil ochotu Bolívie pripojiť sa k tejto skupine,“ povedal Mayta a vysvetlil, že jeho krajina chce smerovať k udržateľnému a inkluzívnemu rozvoju a posilniť spoluprácu s rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Uviedol, že Bolívia o tejto záležitosti rokovala so všetkými piatimi členmi bloku. „Vieme, že je to dlhý proces, ale sme na správnej ceste a tvrdo pracujeme pre krajinu,“ napísal minister zahraničných vecí.

V júni námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov uviedol, že takmer 20 krajín je ochotných vstúpiť do BRICS, pričom to označil za znak rastúcej úlohy bloku na medzinárodnej scéne, zatiaľ čo Anil Sooklal, splnomocnený veľvyslanec Juhoafrickej republiky, uviedol počet viac ako 40.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Argentína, Irán a Alžírsko boli medzi krajinami, ktoré oficiálne požiadali o vstup do BRICS v roku 2022, pričom Egypt, Bangladéš a Etiópia ich nasledovali tento rok. Koncom júna Business Standard informoval, že BRICS by sa na samite v Johannesburgu mohol dohodnúť na prijatí celkovo piatich krajín do bloku, vrátane Saudskej Arábie, Indonézie, Spojených arabských emirátov, Egypta a Argentíny.

BRICS, ktorý vznikol ako neformálny klub rozvíjajúcich sa ekonomík nezápadných krajín, v súčasnosti predstavuje viac ako 40 % svetovej populácie a takmer štvrtinu svetového HDP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *