Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou sa dostávajú na ďalšiu kritickú hranicu. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa údajne zvažuje ukončenie všetkých dodávok vojenskej pomoci Ukrajine po nedávnej vyostrenej diskusii medzi Trumpom, ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a viceprezidentom J. D. Vancem.
Informáciu priniesol The Washington Post s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity. Ak by k rozhodnutiu skutočne došlo, znamenalo by to koniec vojenskej podpory v hodnote miliárd dolárov, vrátane radarových systémov, obrnených vozidiel, munície a raketových systémov, ktoré sú už pripravené na odoslanie.
Zhoršenie vzťahov a dramatické dôsledky
Podľa amerických médií napätie medzi Washingtonom a Kyjevom dosiahlo nové maximum. Trump a Vance sa v piatok v Oválnej pracovni dostali do ostrej výmeny názorov so Zelenským. Aj keď Biely dom popiera, že konfrontácia bola vopred naplánovaná, situácia ukazuje, že vzťahy medzi bývalými spojencami sú v kríze.
Hoci sa Trump krátko pred stretnutím rozhodol stiahnuť svoje predchádzajúce vyhlásenie, v ktorom Zelenského označil za „diktátora“, výsledok rokovania bol ďaleko od priateľského. Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou, ktoré prežili republikánske politické tlaky v Kongrese, sa teraz ocitajú na vážnej križovatke.
Pomoc môže byť okamžite zastavená
Denník The New York Times pripomenul, že od posledného oznámenia o vojenskej podpore Ukrajine zo strany Pentagónu uplynulo už 50 dní, pričom Biely dom zatiaľ neposkytol jasnú odpoveď na ďalšie kroky. Podľa nemenovaného predstaviteľa Trumpovej administratívy existuje reálna možnosť, že všetka americká pomoc – vrátane financií schválených ešte za vlády Joea Bidena – bude okamžite zmrazená.
Doteraz nevyužité prostriedky na vojenskú podporu Ukrajiny predstavujú približne 3,85 miliardy dolárov. Podľa zdrojov z Pentagónu majú posledné balíky zbraní doraziť na Ukrajinu v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov. Ak by však Trumpova administratíva rozhodla o ich úplnom zastavení, Kyjev by prišiel nielen o priame dodávky zbraní, ale aj o ďalšie formy vojenskej spolupráce.
Koniec strategickej spolupráce?
Okrem materiálnej pomoci sa v hre nachádza aj ukončenie ďalších vojenských iniciatív zo strany USA. Administratíva Donalda Trumpa podľa NYT skúma možnosť ukončenia nepriamej podpory, čo by zahŕňalo:
- Zdieľanie spravodajských informácií
- Výcvik ukrajinských vojakov a pilotov
- Riadenie medzinárodnej vojenskej pomoci z americkej základne v Nemecku
„Takéto kroky by znamenali dramatický odklon od doterajšej politiky a mohli by znamenať koniec strategického partnerstva medzi Washingtonom a Kyjevom,“ uviedol The New York Times.