Včerajšie stretnutie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v USA vzbudilo širokú medzinárodnú pozornosť. Hoci médiá priniesli množstvo reakcií, slovenský premiér Robert Fico ešte pred týmto summitom jasne formuloval stanovisko Slovenskej republiky (SR) k aktuálnej situácii na Ukrajine.
Fico vo svojom statuse na sociálnej sieti zdôraznil, že jeho pohľad na dianie v Bielom dome nebol ovplyvnený mediálnymi ohlasmi na samotné stretnutie. Pripomenul, že SR si zachováva jasnú a konzistentnú politiku v súvislosti s podporou Ukrajiny a širšími bezpečnostnými otázkami v Európe.
Slovensko nebude podporovať vojenské riešenie konfliktu
Premiér Fico zopakoval, že Slovensko nebude finančne ani vojensky podporovať Ukrajinu s cieľom pokračovať vo vojne. Aj keď iné krajiny zvolia iný prístup, SR to bude rešpektovať, no trvá na tom, že vojenské riešenie situácie nie je udržateľné.
Kriticky sa vyjadril aj k stratégii „mier prostredníctvom sily“, ktorú považuje za iluzórnu. Podľa neho Ukrajina nikdy nebude dostatočne silná na to, aby mohla diktovať podmienky mieru z vojenskej pozície.
Výzva na okamžité prímerie a obnovenie tranzitu plynu
Fico ďalej informoval, že Slovensko predloží na summite Európskej únie 6. marca 2025 návrh na okamžité prímerie na Ukrajine, a to bez ohľadu na to, kedy sa dosiahne konečná mierová dohoda. Tento postoj však odmieta nielen prezident Zelensky, ale aj veľká časť členských krajín EÚ.
Ďalšou zásadnou požiadavkou Slovenska je obnovenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Fico poukázal na paradoxnú situáciu, keď plyn z východu na západ nepreteká, no Ukrajina zároveň odoberá európsky plyn, čím podľa neho zhoršuje energetickú situáciu v Európe. Premiér zdôraznil, že európska ekonomika nemôže byť konkurencieschopná bez stabilných dodávok plynu.
Summit EÚ môže naraziť na nezhody
Slovenský premiér varoval, že ak sa na summite nebude rešpektovať, že existujú aj alternatívne pohľady na konflikt na Ukrajine, Európska rada sa vo štvrtok nemusí dohodnúť na spoločných záveroch.
Napriek tomu Fico ubezpečil, že Slovensko rešpektuje potrebu zvyšovania obranyschopnosti Európy. Jeho vláda sa však chce sústrediť na riešenia, ktoré budú zahŕňať diplomatické kroky a ekonomickú stabilitu regiónu.