Kažimír je vinný z uplácania. Heger a Čaputová ho vyzývajú, aby odstúpil

27021239 155613951891815 2147283662298508120 o

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS), Peter Kažimír, bol uznávaný sudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), Milanom Cisarikom, za vinného z podplácania. Tento mesiac bol vydaný trestný rozkaz, ktorý Kažimírovi ukladá finančný trest vo výške 100-tisíc eur. Hovorkyňa ŠTS, Katarína Kudjáková, potvrdila, že súd uložil aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky pre prípad, že by výkon peňažného trestu bol úmyselne zmarený. Trestný rozkaz však ešte nie je právoplatný.

Kažimír, bývalý minister financií, je podozrivý z podplácania bývalého prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, ktorému mal dať úplatok 50-tisíc eur. Imrecze vypovedal o tomto incidente.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Babička pridáva do vody toto z kuchyni a paradajky má krásne červené a sladké

Proti rozhodnutiu ŠTS podala Špeciálna prokuratúra odpor. Chce totiž dosiahnuť prísnejší trest pre Kažimíra. Guvernér NBS tvrdí, že je nevinný, a očakáva sa, že sa rozhodnutiu odporovat bude. Ak sa tak stane, kauza sa pravdepodobne dostane na súd.

Dočasne poverený premiér a predseda strany Demokrati Eduard Heger vyzval Kažimíra, aby sa vzdal svojej funkcie. Podľa neho je neakceptovateľné, aby človek, ktorého súd uznal za vinného z podplácania, zastával takúto funkciu v právnom štáte.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tajný recept záhradkára. Týmto zalievajte paradajky a budú sladučké

„Dnes ho žiadam, aby týmito dverami vyšiel a už nikdy sa do tejto inštitúcie nevrátil,“ povedal Heger pred budovou NBS.

Prezidentka Zuzana Čaputová súhlasí s touto názorom a tiež vyzvala Kažimíra, aby zvážil svoje odstúpenie z funkcie.

Okrem toho SaS, mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko (PS) a KDH, ako aj nezaradený poslanec Juraj Šeliga, vyzvali Kažimíra na odstúpenie z funkcie guvernéra NBS. Kažimír voľakedy pôsobil v strane Smer-SD, ktorú považujú tieto strany za symbol korupcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *