Maďarsko podpísalo kľúčové energetické dohody s Ruskom

Szijjarto Likhachev

Maďarská republika a Rusko v utorok podpísali tri kľúčové dohody týkajúce sa dodávok energie do krajiny, oznámil v Moskve maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó.

Po rokovaní s ruským vicepremiérom Alexandrom Novakom a šéfom Rosatomu Alexejom Lichačovom povedal, že hoci má pre Maďarsko tri dobré správy, dalo sa predpokladať, ako sa jeho návšteva stretne s reakciami medzinárodného liberálneho prúdu a domácej opozície.

„Pokiaľ však otázka dodávok energie bude fyzickou, a nie politickou alebo ideologickou otázkou, či sa nám to páči alebo nie, Rusko a spolupráca s ním bude mať pre energetickú bezpečnosť Maďarska naďalej zásadný význam,“ zdôraznil.

Szijjártó uviedol, že Európa sa teraz, keď sa skončila zima, zdá byť „v pohode“, ale Medzinárodná energetická agentúra nedávno vydala „zlovestnú“ správu, v ktorej naznačila, že skutočne vážne ťažkosti nastanú v nasledujúcej vykurovacej sezóne, keď bude bezpečnosť dodávok kritická.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Podľa najvyššieho maďarského diplomata ide jednak o to, že neexistuje záruka, že ďalšia zima bude rovnako mierna, a jednak o to, že dopyt Číny po energii sa výrazne zvýši po obnovení jej hospodárstva po vypuknutí epidémie koronavírusu. Po tretie, na pevnine ešte neboli vybudované potrebné kapacity na skvapalnený zemný plyn.

Szijjártó uviedol, že nepretržité dodávky ruského plynu sú nevyhnutné, a privítal dohodu o predĺžení možnosti Maďarska nakupovať v prípade potreby viac plynu, ako je dlhodobo zazmluvnený objem.

„Približne 80 až 85 percent dodávok plynu do Maďarska pochádza priamo z Ruska, takže kontinuita a neprerušené dodávky tohto plynu sú pre nás zásadné a rozhodujúce,“ povedal.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Druhá dohoda tiež rozšírila možnosť Maďarska platiť za zemný plyn akúkoľvek cenu nad 150 eur s odloženou platnosťou bez ohľadu na aktuálnu cenu plynu.

„Samozrejme, chvalabohu, dnešné ceny energií sú oveľa nižšie, ale uplynulý rok nám ukázal, že musíme byť pripravení na extrémne situácie,“ povedal.

Na záver Szijjártó uviedol, že Rusko tiež ubezpečilo, že má všetky technológie, know-how a komponenty na to, aby plynovod TurkStream fungoval aj napriek sankciám, takže tohtoročné údržbárske a servisné práce budú prebiehať bez problémov. Dodal, že ak by tento plynovod nebol vybudovaný kvôli „mnohým priateľským hrozbám“, bolo by dnes prakticky nemožné zásobovať Maďarsko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *