Americký generál varuje: Rusko používa na Ukrajine vesmírne zbrane

Untitled 7

Rusko používa vo vojne na Ukrajine vesmírne zbrane a ruší signály GPS z amerických satelitov GPS, ktoré používajú ukrajinské ozbrojené sily, tvrdí popredný generál amerických vesmírnych síl…

Rusko sa však zastavilo pred pokusmi o zničenie vesmírnych zariadení, čiastočne preto, že jeho vesmírne kapacity nie sú plne rozvinuté a nemohli by vydržať konflikt s veľmocou, domnieva sa jeden z expertov.

Podľa gen. Chancea Saltzmana, šéfa vesmírnych operácií amerických vesmírnych síl, má Rusko pozemné lasery schopné zasiahnuť satelity, elektronické rušičky a protisatelitné rakety.

„Neprejavujú žiadne zábrany pri testovaní týchto systémov,“ povedal Saltzman účastníkom fóra o vesmírnej obrane, ktoré 5. apríla zorganizoval Mitchellov inštitút pre letecké a vesmírne štúdie.

„A majú v úmysle použiť protiraketové zbrane v konflikte, ako to vidíme vo vojne na Ukrajine. Sme svedkami kybernetických útokov na poskytovateľov satelitného internetu, ako aj trvalého rušenia SATCOM a GPS.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Rusko sa zameralo na systém Navstar GPS, ktorý prevádzkujú vesmírne sily a je k dispozícii viacerým ďalším krajinám.

„Vesmír je… nepopierateľne sporným bojovým priestorom,“ povedal Saltzman.

Vesmírne sily vedeli o rušení minimálne od apríla 202. „Ukrajina nemusí byť schopná používať GPS, pretože v okolí sú rušičky, ktoré im bránia prijímať akýkoľvek použiteľný signál,“ povedal vtedy v rozhovore generál vesmírnych síl David Thompson.

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk uviedol, že signály systému Starlink spoločnosti SpaceX boli tiež rušené. „Niektoré terminály Starlink v blízkosti konfliktných oblastí boli niekoľko hodín rušené,“ napísal Musk v marci 2022 na Twitteri. „Naša najnovšia aktualizácia softvéru rušenie obchádza.“

Rusi v novembri 2021 uskutočnili rozsiahly test svojich protisatelitných zbraní, ale k ničeniu satelitov sa zatiaľ neuchýlili. Podľa Anne Maruinovej, výskumníčky v oblasti geopolitiky francúzskeho letectva, je táto opatrnosť pravdepodobne spôsobená kalkuláciou rizika.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Výsledky konfliktu na Ukrajine vo vesmíre ukazujú, že Moskva v súčasnosti uplatňuje určitú formu pragmatizmu, ktorá starostlivo zvažuje riziká eskalácie v prípade, že by boli zničené americké alebo európske vesmírne sondy nepriamo slúžiace ukrajinským silám,“ napísala Maurinová v jarnom vydaní časopisu Aether: A Journal of Strategic Airpower & Spacepower na rok 2023.

Podľa Maurina by sa takýto krok pravdepodobne považoval za dôvod na vojnu, čo Rusko pravdepodobne nebude riskovať.

Podľa Maurina má Rusko menej vesmírnych prostriedkov ako Spojené štáty alebo Čína. Citovala vyjadrenie šéfa ruskej vesmírnej agentúry z roku 2022, ktorý povedal: ,,Pokiaľ ide o pomoc našim ozbrojeným silám, máme k dispozícii pomerne skromné prostriedky. Osobne ma to znepokojuje.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *