Kde je ruská banková kríza? pýta sa prestížny portál Forbes

alpridephoto o5PAtORjDxc unsplash
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

“Sankcie mali zničiť ruský finančný sektor. To sa stalo a nestalo. Kde je ruská banková kríza?” – pýta sa prestížny portál Forbes.

Áno, sankcie poškodili ruské finančné inštitúcie. Ale ruská banková kríza, taká, akú sme nedávno videli v USA v prípade Silicon Valley Bank a vo Švajčiarsku v prípade Credit Suisse, nenastala.

V ruských bankách nikdy nedošlo k hromadnému vyberaniu vkladov. Rubeľ sa posilnil. A hoci väčšinu bánk chráni štát – na čele so Sberbank a VTB – ruská centrálna banka strávila väčšinu posledného desaťročia prácou na očistení finančného systému.

Z tohto dôvodu ruské banky prežili sankčný režim Západu a stiahnutie akcií z burzy lepšie, ako by si ktokoľvek vedel predstaviť. Pre cynického Rusa je pohľad na to, ako horí Silicon Valley Bank a Credit Suisse, zatiaľ čo ich bankári sú zárobkovo činní, ako úsmev pred objektívom kamery pred horiacou budovou.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slováci sem chodia na dovolenky. Teraz tam videli obrovského žraloka a natočili ho

Keby sankcie prišli v čase, keď ruská centrálna banka čistila svoje “zombie banky” – rozpútalo by sa peklo. Ale keď vidíme, koľko toho neporiadku sa podarilo zmiesť ešte pred nástupom sankčných režimov v roku 2022, ruské banky zostávajú bezpečné a zdravé.

Sankčná politika, ktorá je najtvrdšou, aká kedy bola voči Rusku zavedená, je stará 13 mesiacov. Pravidelne sa objavujú nové. Nie je jasné, čo môže nasledovať, keďže ruské finančné inštitúcie už boli z veľkej časti odrezané od západného systému.

Ruský finančný sektor a jeho domáce banky sa nedostávajú na titulné stránky novín tak, ako banky v USA a Európe. Vydržali nápor sankcií.

Prišli o svoje európske a americké aktíva, ktoré sa v najbližších rokoch nevrátia, ak vôbec niekedy. Generálny riaditeľ Sberbank Herman Gref v tlačových správach uviedol, že Sberbank je “najviac napadnutým subjektom” v krajine, ktorý zažíva “bezprecedentné výzvy z hľadiska zložitosti a sily”. Uviedol, že Sberbank stratila takmer všetky svoje aktíva v zahraničí, čo viedlo k masívnym odpisom.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Putin sa musí smiať. Trumpovi praskli nervy na Zelenského! Má toho už dosť

Ruský prezident Vladimir Putin sa však usmieva nad horiacimi budovami Credit Suisse a stratenými 200 miliardami dolárov vo vkladoch Silicon Valley Bank, ktoré potrebujú bezprecedentnú podporu FDIC na ochranu majiteľov účtov. Banka je teraz platobne neschopná.

“Vďaka profesionálnym krokom našej bankovej komunity, vládnych agentúr a úsiliu centrálnej banky chcem zdôrazniť, že sa nám vo všeobecnosti podarilo prekonať všetky tieto (sankčné) ťažkosti,” povedal Putin začiatkom tohto mesiaca v Moskve po stretnutí s generálnym riaditeľom Sberbank. Súčasná stabilná pozícia Sberbank je podľa neho “dobrým signálom pre celú ekonomiku”.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Strašidelné 900 rokov staré proroctvo: Pápež František bol posledný a príde súdny deň

Očakáva sa, že sankcie zostanú v platnosti ešte dlho. Zložia sa jedného dňa aj ruské banky, na ktoré sa vzťahujú prísne sankcie?

“Kto vie, čo sa v Rusku stane, pretože všetci vieme len to, čo čítame v tlači, a v tlači čítame, že Rusko pred sankciami šikovne hospodárilo so svojimi bankami, a tak to po sankciách zvládli v poriadku,” hovorí známy komoditný investor Jim Rogers zo svojho domova v Singapure, ktorý bol riaditeľom ruskej spoločnosti PhosAgro, vyrábajúcej hnojivá. “Videli sme, ako rubeľ klesol, keď boli sankcie zavedené po prvýkrát, potom išiel nahor. Takže už len v tomto prípade mi trh hovorí, že niekto v Rusku urobil niečo správne,” hovorí.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *