Poľsko buduje vojenskú silu proti Rusku, aby urobilo to, čo USA a NATO neurobia

316542467 695505671943063 8480439822031708030 n

Poľsko by sa mohlo stať predvojom NATO v prípade, že Rusko posunie svoju agresiu vo vojne na Ukrajine na ďalšiu úroveň, uviedol v novom článku vojenský analytik Hans Petter Midttun.

Midttun v stredu v denníku Kyiv Post napísal, že nezhody v NATO, nárast poľských zásob zbraní a dobré pochopenie východnej Európy robia z Poľska kľúčového spojenca v čase, keď ruská „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine trvá už 13 mesiacov.

„Podstatné je, že Poľsko uvažuje, plánuje a koná v súlade s neskorou strategickou koncepciou NATO,“ napísal Midttun. „Buduje vojenskú silu, aby v prípade potreby urobilo to, čo USA a NATO neurobia: Teda bojovať po boku ozbrojených síl Ukrajiny, aby zastavili vojnu, ktorá ohrozuje európsku bezpečnosť a stabilitu.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Poľsko zintenzívnilo ochranu vlastných hraníc a nedávno poskytlo ukrajinským ozbrojeným silám zbrane a lietadlá. Minulý týždeň poľský minister obrany Mariusz Blaszczak uviedol, že jeho krajina umiestni americké raketové delostrelecké systémy HIMARS v blízkosti svojej hranice s ruskou Kaliningradskou oblasťou do konca kalendárneho roka 2023.

Tento krok by mohol byť odstrašujúcim príkladom pre Rusko, ktoré sa vojensky zameriava na Poľsko v dôsledku jeho vojenskej pomoci Ukrajine. Poľský minister vnútra Mariusz Kaminski minulý týždeň uviedol, že jeho krajina obvinila šesť „cudzincov spoza východnej hranice“ v súvislosti s údajným sprisahaním v mene Ruska s cieľom narušiť vojenské dodávky a pomoc Ukrajine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Na začiatku vojny bol v Poľsku zatknutý údajný ruský špión a obvinený zo zhromažďovania informácií o jednotkách NATO v mene Kremľa.

Minulý týždeň poľský prezident Andrzej Duda oznámil, že štyri sovietske stíhačky MiG-29 budú vyslané na Ukrajinu „doslova v najbližších dňoch“. Poľsko a Slovensko, ktoré posiela 13 rovnakých lietadiel, vyhovujú žiadosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o ďalšiu pomoc v oblasti letectva.

Túto hranicu sa Spojené štáty zdráhajú prekročiť. Prezident Joe Biden takéto požiadavky nesplnil, pričom USA sa namiesto toho rozhodli poskytnúť množstvo zbraní, munície a delostreleckých a obranných systémov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *