Už aj USA pripúšťajú, že Zelenský sa bude musieť vzdať časti územia

blinken zelensky

Antony Blinken, minister zahraničných vecí USA, naznačil, že diplomacia môže stále zohrávať úlohu, keďže Kyjev sa môže rozhodnúť, že nezíska späť všetky územia vojenskými prostriedkami.

Šéf americkej diplomacie v prejave pred americkým Kongresom nepriamo poukázal na to, že ukrajinské sily asi nebudú schopné znovuzískať všetky Ruskom okupované územia. Myslí si, že niektoré z nich sú Ukrajinci odhodlaní získať na bojisku a ďalšie možno budú musieť získať inými spôsobmi.

Odpovedal na otázku republikánskeho zástupcu Chrisa Stewarta, ktorý sa pýtal, či Spojené štáty podporujú prezidenta Volodymyra Zelenského v jeho úsilí o obnovenie kontroly nad Krymom, ktorý Moskva v roku 2014 obsadila a anektovala.

„Ak je naším záväzkom a našou dohodou s pánom Zelenským, že vás budeme podporovať v čomkoľvek, čo chcete dosiahnuť, vrátane žiadnej ruskej prítomnosti na Kryme, potom si koledujeme o svetovú krivdu,“ povedal Stewart.

Blinken zdôraznil, že „to musia byť ukrajinské rozhodnutia o tom, akú chcú mať budúcnosť a ako to bude s ohľadom na zvrchovanosť, územnú celistvosť a nezávislosť krajiny“.

„V záujme všetkých nechceme, aby sa to urovnalo na mieste a spôsobom, ktorý jednoducho vyzýva Rusov, aby si oddýchli, prezbrojili sa a potom znovu zaútočili,“ povedal Blinken.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa k možnosti opätovného získania Krymu Ukrajinou silou vyjadril, že vojna by sa mala skončiť za rokovacím stolom, kde sa Ukrajina sama rozhodne o prijateľných podmienkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *