Rusko blízko Slovenska rozmiestni taktické jadrové zbrane. Čo to Putin chystá?

putin lukasenko

Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane, uviedol Putin podľa tlačovej agentúry TASS. V Bielorusku má byť v súčasnosti umiestnených desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane.

„Dohodli sme sa s Lukašenkom (bieloruským lídrom, pozn. red.), že v Bielorusku umiestnime taktické jadrové zbrane,“ citovala ruského prezidenta tlačová agentúra TASS.

Putin uviedol, že Moskva týmto krokom neporuší žiadne dohody o nešírení jadrových zbraní. Podľa agentúr poukázal na to, že Spojené štáty rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

Putin dodal, že bieloruský prezident už dlho nastoľuje otázku rozmiestnenia taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

Rozmiestnenie taktických jadrových zbraní sa očakáva do 1. júla, uviedla agentúra Reuters. Minsk by nemal mať nad týmito zbraňami kontrolu, dodal Putin.

„Bielorusku sme už odovzdali naše známe a veľmi účinné raketové systémy Iskander, ktoré sa dajú použiť ako odpaľovacie zariadenia. Od 3. apríla začneme s výcvikom posádok a od 1. júla vybudujeme na území Bieloruska špeciálny sklad taktických jadrových zbraní,“ povedal Putin v rozhovore pre ruský štátny kanál Rossija 24.

Dôvodom rozhodnutia umiestniť tieto zbrane v susednej krajine, ktorá okrem iného hraničí s Poľskom a Ukrajinou, bolo podľa Putina britské oznámenie, že Londýn začne Ukrajine dodávať protitankové strely s ochudobneným uránom.

Rozmiestnenie systémov Iskander, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice, v Bielorusku oznámil Putin v júni minulého roka.

Ukrajina sa už viac ako rok bráni ruskej ozbrojenej agresii a západné krajiny ju podporujú dodávkami vojenského vybavenia a munície. Medzitým z Moskvy opakovane zaznievali viac či menej otvorené hrozby o jadrovom arzenáli.

Putin podľa ruských agentúr poznamenal, že typ munície s ochudobneným uránom, ktorý Západ zamýšľa odovzdať Kyjevu, nie je zbraňou hromadného ničenia, ale „tak či onak“ produkuje rádioaktívny prach, a preto môže byť veľmi nebezpečný.

One Reply to “Rusko blízko Slovenska rozmiestni taktické jadrové zbrane. Čo to Putin chystá?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *