Vladimír Putin sa usiluje obnoviť starú Varšavskú zmluvu po tom, ako si podmanil celú východnú Európu vrátane Slovenska, Poľska, Maďarska a bývalého východného Nemecka, tvrdí ruský expert.
Profesor Grigorij Judin hovorí, že diktátorove imperialistické ambície presahujú aj obnovenie Sovietskeho zväzu ako jednej krajiny, a to v súvislosti s Putinovou prebiehajúcou inváziou na Ukrajinu.
Chce tiež vytvoriť novú železnú oponu s viacerými slobodnými krajinami – vrátane štátov NATO a EÚ -, ktoré by sa vrátili pod hegemóniu Moskvy.
Varšavská zmluva bola obranná a bezpečnostná dohoda, ktorá Moskve pomohla udržať krajiny východnej Európy pod svojou železnou päsťou v sovietskej ére.
Podľa Putinovej logiky „nemôžeme mať ZSSR a nemať Varšavskú zmluvu“, povedal Judin. „Takúto ideológiu si myslí Putin.
Poľsko, Maďarsko a ďalšie krajiny považuje za „krajiny na hranie – nech si myslia, že majú suverenitu. V skutočnosti sú však, samozrejme, našou zónou kontroly“.
Politológ Yudin už skôr varoval, že Putin sa chystá na „veľkú vojnu“ proti NATO, v ktorej je pohltenie Ukrajiny a Moldavska len predjedlom.
Jeho cieľom je aj obnova bývalej Nemeckej demokratickej republiky, bývalého komunistického štátu, ktorý existoval od roku 1949 do roku 1990, povedal profesor.
Na otázku kanálu YouTube Bild v ruštine, či je takýto „nepredstaviteľný“ a „komický“ výsledok Putinovým cieľom, odpovedal: „Prečo to beriete ako vtip?
„Nie je na tom nič smiešne.
„Samozrejme, že Putin – ako dôstojník [KGB], ktorý slúžil vo východnom Nemecku – si myslí, že je rovnako hlúpe toto územie odovzdať a treba si ho vziať späť.
„Má určitý plán, ako to urobiť. Netvrdím, že tento plán bude fungovať. Ale pozrite sa na Nemecko a na tú nezahojenú priepasť medzi východom a západom.
„O niekoľko rokov sa vo východnom Nemecku objaví vážna otázka, s kým chceme byť? S Američanmi, alebo je lepší Putin?“ špekuloval.
Yudin povedal, že „sa stalo úplne jasným, že Putin sa na to zameral koncom roka 2021, keď otvorene povedal, že NATO by malo odísť z východnej Európy, inak bude čeliť vojne.
„Robí presne to, čo sľúbil. Samozrejme, nemyslí si, že tieto krajiny majú nejakú suverenitu. Voči niektorým z nich má paranoidný hnev – napríklad voči Poľsku,‘ tvrdí Yudin.
Železná opona bola hranica, ktorá po porážke nacistického Nemecka a spojencov Osi na konci druhej svetovej vojny rozdeľovala Európu na dva samostatné regióny až do konca studenej vojny medzi USA a ich západnými spojencami a Sovietskym zväzom.
Varšavská zmluva – podpísaná v máji 1955 počas studenej vojny – bola zmluvou proti NATO, ktorú tvoril Sovietsky zväz a vtedajšie satelitné štáty Bulharsko, Východné Nemecko, Československo, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko.
Berlín bol tiež rozdelený na dve časti Berlínskym múrom, ktorý rozdelil mesto na západný a východný Berlín, pričom západná časť bola politickou enklávou kontrolovanou západnými spojencami a východná časť bola kontrolovaná východným Nemeckom.
Československo neskôr napadli štyri krajiny Varšavskej zmluvy – Sovietsky zväz, Poľská ľudová republika, Bulharská ľudová republika a Maďarská ľudová republika – s cieľom potlačiť povstanie.