Keď tento hmyz zmizne, ľudstvo môže vyhynúť. Aj vy môžte pomôcť, aby sa to nestalo

bee g1e92f5a5e 1920

Opeľujúci hmyz je zodpovedný za plodenie mnohých druhov rastlín. Keďže opeľovačov z roka na rok ubúda, tento proces je narušený. Ak by užitočný hmyz úplne vymizol, dôsledky by mohli byť pre nás zničujúce. Preto je dôležité vedieť, ako chrániť opeľujúci hmyz. Stačí urobiť niekoľko zmien vo vlastnej záhrade.

Včely, čmeliaky, motýle, včeláriky a iné opeľovače vymierajú rýchlym tempom. Opatrenia – aj v mikrorozsahu – môžu mať veľký význam. Čím viac ľudí bude vedieť, ako chrániť opeľovače, a začne tieto poznatky využívať, tým väčšia bude šanca zachrániť ich pred vyhynutím. Navrhujeme, čo môžete urobiť, aby ste im pomohli prežiť.

Čo zabíja opeľujúci hmyz?

Vyhynutie opeľujúceho hmyzu má rôzne príčiny. V prvom rade im neprospieva rastúca urbanizácia. Čím viac pôdy zaberajú betónové sídliská a cesty, tým menej miesta je pre rastliny, ktoré lákajú hmyz a umožňujú mu získavať potravu. Takisto na vidieku už nie sú malé políčka, na ktorých by boli zasiate rôzne rastliny. V súčasnosti sa na obrovských plochách vysádzajú rastliny, ktoré sú pre včely a iné opeľovače neatraktívne, vrátane cukrovej repy, pšenice a kukurice.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Žiadne sladidlá ani smotana do kávy. Ak chcete piť zdravo, patrí tam jediná vec

Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že plodiny, ktoré priťahujú hmyz, ako sú paradajky, uhorky a jahody, sa postrekujú pesticídmi, ktoré ničia hmyz. Hmyzu neprospieva ani nahrádzanie viacdruhových lúk rovnými trávnikmi a dlažobnými kockami.

Prečo by sme mali chrániť opeľujúci hmyz?

Niektorí ľudia sa domnievajú, že keď dôjdu včely, ľudstvo vyhynie. Vedci nie sú takí pesimistickí, ale uznávajú, že nedostatok opeľovačov môže zvýšiť úmrtnosť. Hmyz opeľuje približne 50 druhov poľných rastlín, 15 druhov ovocných stromov a kríkov a 60 druhov zeleniny.

Nedávno sa odhadlo, že v dôsledku vyhynutia užitočného hmyzu klesla produkcia ovocia, zeleniny a orechov približne o 3 až 5 % ročne. Úplné vyhynutie opeľujúceho hmyzu by spôsobilo ešte väčšie problémy a prinútilo by nás zmeniť stravovanie. Je pravda, že opeľovanie hmyzom možno nahradiť umelým opeľovaním (používa sa na miestach, kde opeľovače vyhynuli), ale jeho zavedenie na celom svete by znamenalo výrazné zvýšenie cien potravín. Preto je oveľa lepšie zabrániť úhynu opeľovačov, ako sa neskôr vyrovnávať s následkami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kedy vám káva škodí? Mali by ste si dávať veľký pozor

Ako chrániť včely a motýle?

Ak chcete opeľujúci hmyz zachrániť, mali by ste vo svojej záhrade urobiť niekoľko zmien. Možno sa to nezdá veľa, ale opatrenia na mikroúrovni majú obrovský význam pre záchranu populácie včiel a iných opeľovačov. Tu sú informácie o tom, čo môžete urobiť.

  • Vysaďte vo svojej záhrade čo najviac kvitnúcich rastlín. Vyberte si druhy, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach, aby mal hmyz neustály prístup k peľu a nektáru.
  • Nahraďte trávnik kvetinovou lúkou. Bude pestrou ozdobou vašej záhrady a zároveň priláka hmyz. Ak sa nechcete vzdať zelenej plochy, obmedzte kosenie a nechajte rásť sezónne kvety, ako sú púpavy a ďatelina.
  • Vysaďte pôvodné druhy drevín, ktoré poskytujú hmyzu najlepší úkryt. Chráňte aj staré stromy.
  • V záhrade nainštalujte domčeky pre hmyz, kde sa môže chrániť pred chladom a dažďom.
  • Nepoužívajte pesticídy. Ovocie a zeleninu chráňte prírodnými prostriedkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *