Kedy kosiť trávu po zime? Termín sa neúprosne blíži

kosenie trava

Vonku sa otepľuje a dni sa predlžujú. S príchodom jari sa možno pýtate, či je čas pokosiť trávnik. Nerobte to impulzívne, pretože príliš rýchle kosenie narobí viac škody ako úžitku.

Pomaly sa začína jarná záhradná sezóna. Na stromoch sa už objavujú prvé listy a tráva sa začína zelenať. Snívame o tom, ako sa prechádzame po mäkkej, hustej a živej zelenej tráve. Takýto trávnik si však vyžaduje obrovské množstvo práce.

Je čas na prvé kosenie trávnika? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Výber správneho času je rozhodujúci, ale je tu veľa faktorov. Kedy je vhodné po zime prvýkrát pokosiť trávnik? Vysvetľujeme.

Môžete trávu kosiť v marci?

Mráz, dážď, sneh, blato – trávnik to v zime nemá ľahké, čo sa odráža na jeho vzhľade. Po dlhej a nepríjemnej zime ani dobre udržiavaný trávnik nevyzerá najlepšie. Možno si myslíte, že prvé práce na trávniku by sa mali uskutočniť už v marci. Teploty sa otepľujú a dni sú slnečné. Ako to však v marci často býva, počasie ešte nie je stabilné. Kosenie trávnika v tomto počasí je naozaj riskantné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Rozumní ľudia vedia, prečo si dávať pred spaním bobkový list pod vankúš

Prečo? Trávnik, rovnako ako každá iná rastlina, potrebuje čas na zotavenie. Ak ho pokosíte hneď po príchode prvých teplých dní, môžete poškodiť koreňový systém, čo bude mať negatívny vplyv na jeho odolnosť. Ešte horšie je, že príliš skoré kosenie môže viesť k tomu, že sa tráva nebude môcť plne rozvinúť a trávnik nebude taký hustý, ako by mal byť.

Kedy je potrebné po zime prvýkrát pokosiť trávu?

Kosenie trávy po zime je prvou regeneračnou úpravou trávnika. Načasovanie kosenia je dôležitejšie, ako si možno myslíte. Už viete, že príliš skoré kosenie trávnika môže zhoršiť jeho stav. Aký je najvhodnejší čas? Odborníci uvádzajú, že prvé kosenie by sa malo vykonať koncom marca/začiatkom apríla. Vtedy je tráva dostatočne vysoká na to, aby jej kosenie nepoškodilo koreňový systém.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Venčiť mačku vonku vôbec nie je v poriadku. Toto je dôvod

Skôr ako sa pustíte do prvého kosenia, dôkladne očistite pôdu od zimných nečistôt. Použite široké záhradné hrable. Po dôkladnom vyčistení sa môžete pustiť do kosenia trávy. Ako vysoko mám kosiť trávu po zime? Nepokoste naraz viac ako 3 – 4 cm. Chcete mať mäkký a úhľadný trávnik? Nezabudnite na každoročné prevzdušňovanie a vertikutáciu. Pri prevzdušňovaní sa pôda rozreže, aby sa zbavila prebytočnej plsti, zatiaľ čo vertikutácia urýchľuje rast trávy. Ak sa chcete tešiť z hustej trávy, mali by ste túto jar vykonať obe procedúry.

Tráva potrebuje na svoj správny vývoj množstvo živín. Je rozumné začať ju kŕmiť na jar. Ktoré hnojivo na trávnik je najlepšie? Viacživinové hnojivo s vysokým obsahom železa. Ak ste priaznivcom prírodných hnojív, použite hnoj, čerstvý kompost alebo biohumus. Ošetrenie opakujte raz mesačne, počas celého obdobia kvitnutia trávy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *