Kedy vám káva škodí? Mali by ste si dávať veľký pozor

kava

Káva. Jeden z najobľúbenejších energizérov a zdrojov energie celého ľudstva. Je tiež zdrojom večných diskusií, či je skutočne prospešná alebo škodlivá pre ľudské zdravie. Keby sa na túto otázku dalo jednoducho odpovedať, káva by už pravdepodobne mala jednu alebo druhú nálepku a podľa toho by sa na ňu aj pozeralo. Dnes vám však môže lekár povedať, aká je káva prospešná pre vaše zdravie, a vzápätí vám povedať, že by ste nemali piť toľko kávy. Otázka prospešnosti kávy pre zdravie je mnohostranná a možno budete prekvapení, čo sa za ňou skrýva.

Kedy je káva (alebo kofeín) prospešná

O káve sa často píše v negatívnom svetle, ale v skutočnosti existuje mnoho prípadov, keď možno jej konzumáciu (alebo príjem kofeínu) veľmi odporúčať. A tieto výhody zďaleka nespočívajú len v často spomínanom zdroji energie a podpore chudnutia.

Astma: Ukázalo sa, že kofeín výrazne zlepšuje dýchacie schopnosti u ľudí trpiacich astmou, a to až 4 hodiny po konzumácii.

Bolesť: Užívanie liekov proti bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetinol, je v kombinácii s kávou účinnejšie.

Cvičenie: Výskum ukázal, že káva zvyšuje svalovú silu o 7 % a fyzickú vytrvalosť o 14 %. Dokonca znižuje subjektívny pocit vyčerpania a únavy pri športoch, ako je cyklistika alebo šerm.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takto ukladajte potraviny v chladničke, aby vám fungovala roky. Výrobcovia to taja

Cukrovka: Konzumácia kofeínu z nápojov, ako sú káva a čaj, znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Ako sa ukázalo, tento účinok priamo súvisí s množstvom. Kým denná dávka 200 mg znižuje riziko o 14 %, 417 mg denne znižuje riziko o 20 %.

Energia: Kofeín je skvelým zdrojom energie, pôsobí proti ospalosti a má celkové povzbudzujúce účinky.

Pamäť: Bolo preukázané, že káva podporuje pamäť, a to pri príjme 65-200 g kofeínu denne. Pri štúdiu alebo riešení náročných pracovných úloh vám teda pitie kávy dodá nielen viac energie, ale budete si aj viac pamätať.

Parkinsonova choroba: Veľké epidemiologické štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí pijú kofeínové nápoje, ako je káva, čaj alebo kola, majú nižšie riziko Parkinsonovej choroby.

Migréna: Káva prekvapivo pomôže aj pri migréne, najmä v kombinácii s liekmi, ako sú paracetinol, aspirín a/alebo sumatriptan.

Chudnutie: 100-400 g kofeínu pomáha pri chudnutí, konkrétne pri spaľovaní kalórií a termogenéze (spaľovaní tukov). Bolo tiež preukázané, že káva znižuje obvod pása.

Žlčníkové kamene: Káva znižuje riziko vzniku žlčníkových kameňov. Riziko sa opäť vyvíja v závislosti od príjmu kofeínu. Už dávka 400 mg denne výrazne znižuje toto riziko a najväčší účinok sa potom dosahuje pri príjme 800 mg kofeínu denne. Tento pozitívny účinok pravdepodobne súvisí s tým, že kofeín zvyšuje krvný tlak (najmä u starších ľudí a po jedle).

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci našli využitie umývačky. Dávajú do nej topánky

Zdroje kofeínu

Najbežnejšími zdrojmi kofeínu sú káva a čaj. Šálka s objemom 250 ml obsahuje približne 95 až 200 mg kofeínu v závislosti od toho, kto kávu varí, a od zdroja. Šálka čierneho čaju rovnakého objemu obsahuje 14 až 70 mg kofeínu, zatiaľ čo zelený čaj obsahuje 24 až 45 mg. Kolové nápoje (štandardné a light) obsahujú približne 23-39 mg kofeínu v 330 ml plechovke. V prípade energetických nápojov sa obsah kofeínu značne líši, ale napríklad Red Bull má 70-80 mg v 250 ml plechovke. Existujú však aj energetické nápoje, ktoré obsahujú viac ako 200 mg kofeínu.

Kedy je káva škodlivá

Bipolárna porucha: Jedna prípadová štúdia sa týka 36-ročného muža s bipolárnou poruchou, ktorý bol hospitalizovaný s príznakmi mánie po vypití niekoľkých plechoviek energetických nápojov s obsahom kofeínu.

Glaukóm: Ľudia s glaukómom by nemali piť kávu, pretože zvyšuje vnútroočný tlak. Tlak sa zvýši do 30 minút po konzumácii kofeínu a stav trvá približne 90 minút.

Problémy so srdcom: Kofeín vo vysokých dávkach (700 mg a viac kofeínu denne) môže u citlivejších jedincov spôsobiť srdcovú arytmiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *