Kedy vysievať paradajky? Pozor, kráti sa vám čas do tohto dátumu

paradajky

Ak plánujete vysievať paradajky, najlepšie je to urobiť teraz. Čas na túto činnosť sa pomaly kráti a na starostlivosť o rastliny zostáva už len niekoľko dní. Do kedy a ako môžete zasiať paradajky, aby vám priniesli bohatú úrodu?

Ako sa dajú zasiať paradajky?

Výsev paradajok nie je najťažšia vec, ktorú môžete vo svojej záhrade urobiť. Všetko, čo musíte urobiť, je vhodne sa pripraviť. Sadenice môžete umiestniť do kvetináča, debničky alebo dokonca skleníka, ktorý naplníte úrodnou, najlepšie kompostovou zeminou.

Uistite sa, že miesto, kde sadíte paradajky, má dostatok slnečného svetla. Sadenice umiestnite do pôdy do hĺbky maximálne jedného centimetra. Môžete to urobiť dvoma rôznymi spôsobmi: bodovo alebo hádzaním.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Najlepšie hnojivo pre vaše jahody. Máte to každý v kuchyni

Prvý spôsob je zasiať každú semienku zvlášť, do jamky urobenej paličkou alebo prstom. Tento spôsob je vhodný, ak plánujete malý počet sadeníc. Metóda rozosievania na druhej strane spočíva v tom, že semená sa vysievajú riedko, približne 3 cm od seba. Potom ich zasypte zeminou.

Ako klíčia semená paradajok?

Ďalšou fázou je klíčenie, ktoré môže trvať 5 až 10 dní. Aby všetko prebehlo v poriadku, je nevyhnutná aj správna teplota, ktorá by sa mala pohybovať v rozmedzí 20 až 24 stupňov Celzia do vzklíčenia a približne 16 až 20 stupňov po vzklíčení.

Bohužiaľ, nie vždy je možné znížiť okolitú teplotu po vzídení. Je to však veľmi dôležité pre vývoj rastliny, pretože nižšia teplota a dostatok slnečného svetla ju robí mohutnejšou a silnejšou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Posypte len túto vec z kuchyni a mravce budú utekať čo najďalej z domu aj záhrady

Kedy je čas na výsev paradajok?

Keďže teplota a slnečný svit zohrávajú pri sadení paradajok takú dôležitú úlohu, musíte to urobiť v správnom čase pre rastlinu. Najlepšie je vysievať semená v marci, ale je to možné urobiť maximálne do 15. apríla. Na túto činnosť nám teda v záhrade zostávajú ešte dva týždne.

Ak sú sadenice paradajok príliš chladné, začnú fialovieť. To znamená, že naše rastliny neabsorbujú fosfor. Všetko sa vráti do normálu hneď, ako sa zvýši teplota vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *