Kedy zasiať kôpor? Vedľa neho zasejte túto zeleninu, bude chutnejší

kopor sadenie

Kôpor je jedným z najobľúbenejších korenín v slovenskej kuchyni. Pridávame ho do zemiakov, omáčok alebo polievok a dodáva jedlám jedinečnú chuť a vôňu.

Prečo však kupovať kôpor z obchodu, keď si ho môžeme vypestovať sami? V tomto článku vám povieme, kedy a vedľa čoho zasiať kôpor, aby ste sa tešili z úspešnej úrody.

Kedy zasiať kôpor?

Kôpor sa môže siať v rôznych obdobiach takmer počas celého roka. Ak chcete zabezpečiť stálu úrodu kôpru, museli by ste ho vysievať každé 2 až 3 týždne.

Prvý výsev možno vykonať už 15. apríla a v nasledujúcich mesiacoch ho systematicky opakovať. Najdôležitejšie je počkať na prípadné mrazy, pretože kôpor nie je odolný voči výrazným poklesom teploty.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zbavte sa slimákov v záhrade. Stačí posypať niečím, čo máte v kuchyni

Kôpor sa môže pestovať až do októbra. Po 15. októbri sa ho však oplatí znovu zasiať, aby sa v nasledujúcom roku mohol skorý kôpor zbierať.

Ako vysievať kôpor?

Výsev kôpru je pomerne jednoduchý. Rastlina vyžaduje kyprú, priepustnú a úrodnú pôdu s pH 5,5 – 6,5. Odporúča sa vysievať kôpor na miesto chránené pred vetrom, aby vietor bylinky nepolámal.

Ak sa však rozhodnete vysievať kôpor do kvetináčov, mali by mať veľkosť aspoň 5 litrov. Nech už použijete akýkoľvek spôsob výsevu, vysievajte kôpor do hĺbky 1 – 2 cm. Pri výsadbe do riadkov dodržiavajte vzdialenosť medzi plodinami približne 20 – 30 cm.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neskladujte chlieb v chlebníku ani v mrazničke. Na tomto mieste mu je najlepšie

Akú zeleninu vysievať vedľa kôpru?

Kôpor má rád výdatnú zálievku a pomerne vysoké teploty (nad 20 stupňov Celzia). Z tohto dôvodu sa ho oplatí vysádzať v spoločnosti uhoriek alebo červenej repy.

Kôpru sa bude dobre dariť aj v spoločnosti cibule, fazule alebo hrachu. Nemal by sa však vysievať vedľa zeleniny z čeľade zelerovitých, pretože tieto rastliny si budú navzájom obmedzovať rastový potenciál.

Keďže sa kôpru darí v blízkosti iných rastlín, nezabudnite ho hnojiť. Experimentujte s hnojivami pre uhorky alebo cibuľu a váš kôpor bude krásny ako nikdy predtým.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *