Koľko káv denne vypiť, aby ste schudli? Vedci uviedli konkrétne množstvo

kava

Káva nie je zázračný prostriedok na chudnutie, bez aktivity a bez dodržiavania vyváženej stravy sa vám nepodarí schudnúť. Môže však podporiť proces chudnutia na kilá, a to dokonca veľmi silno, čo potvrdzujú aj výsledky štúdií. Vedci poukazujú na konkrétne údaje.

Koľko káv denne musíte vypiť, aby ste schudli? Na túto otázku odpovedali výskumníci z Harvardu. S podobnými poznatkami sa podelili aj odborníci na výživu, známi ako „Výživové dvojičky“, pričom poukázali na vlastnosti kávy, ktoré sú zodpovedné za jej zoštíhľujúci účinok.

Koľko kávy denne vypiť, aby ste schudli?

Samotná konzumácia kávy na chudnutie nestačí, napriek tomu výsledky štúdií jasne naznačujú, že káva má vlastnosti, ktoré podporujú chudnutie. Potvrdzuje to štúdia, ktorú uskutočnila Harvard TH Chan School of Public Health na skupine 126 ľudí s nadváhou a inzulínovou rezistenciou. Výsledky ukazujú, že u ľudí, ktorí pili štyri šálky čiernej kávy denne počas 24 týždňov, sa znížila hladina telesného tuku približne o 4 %.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedzte tieto potraviny každý deň a budete mať sokolí zrak. Rýchlo uvidíte rozdiel

Podľa odporúčaní Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je denné bezpečné množstvo kofeínu 400 mg. Pri konzumácii tohto množstva by väčšina dospelých nemala pociťovať nepriaznivé účinky. 400 mg kofeínu zodpovedá približne štyrom šálkam kávy. Treba však mať na pamäti, že existuje niečo ako citlivosť na kofeín a pre niektorých môže byť 400 mg príliš vysoké množstvo. Konzumácia by sa mala prispôsobiť osobným preferenciám a zdravotnému stavu.

Ako káva podporuje chudnutie?

Dietologičky Tammy Lakatos Shamesová a Lyssie Lakatosová, známe ako „výživové dvojičky“, pre nypost.com hovorili aj o tom, ako môže konzumácia dvoch až štyroch/päť porcií kávy denne (pri zachovaní príjmu kofeínu v rozmedzí 200 až 400 mg denne) podporiť chudnutie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mäso, ktoré Slováci úplne podceňujú. Je oveľa zdravšie ako kuracie mäso

„Káva obsahuje kofeín, ktorý má termogénny účinok a môže zrýchliť váš metabolizmus, čím vám pomôže spáliť viac kalórií. Niektoré štúdie preukázali, že môže pomôcť znížiť BMI, telesnú hmotnosť a telesný tuk. Káva môže tiež obmedziť chuť do jedla a znížiť pocit hladu.“ – cituje odborníkov americký časopis.

Ďalej odborníci na výživu uvádzajú ďalšie štúdie, ktoré dokazujú, že pitie kávy pred jedlom (do štyroch hodín) môže znížiť počet prijatých kalórií. Okrem toho odborníci dodávajú, že káva obsahuje aj kyselinu chlorogenovú, ktorá zvyšuje spaľovanie tukov a môže pomôcť spomaliť vstrebávanie sacharidov. Pritom upozornili, že pridanie smotany, plnotučného mlieka alebo cukru do kávy môže kompenzovať kalórie spálené kávou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *