Komáre na Slovensku začali šíriť exotickú chorobu „západonílsku horúčku“

komare
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Na Slovensku sa v posledných týždňoch objavilo niekoľko prípadov vírusu Usutu a západonílskej horúčky, ktoré sú prenášané komármi. Tento trend sleduje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v rámci nového projektu monitorovania výskytu týchto exotických ochorení.

Monitorovanie komárov prebieha na celom Slovensku, pričom v telách hmyzu sa hľadá prítomnosť dvoch vírusov – západonílskej horúčky (West Nile) a vírusu Usutu. Doterajší výskum ukazuje, že tieto vírusy sú už prítomné v niekoľkých regiónoch Slovenska, ako sú Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník a ďalšie okresy. Napriek tomu odborníci zdôrazňujú, že nie je dôvod na paniku, pretože väčšina infekcií prebieha bez symptómov alebo iba s miernymi príznakmi.

Výsledky monitorovania

Z prvých zistení vyplýva, že vírus Usutu sa nachádza v komároch v rôznych častiach Slovenska, napríklad v Košiciach, Dunajskej Strede, Svidníku, Prievidzi či Nových Zámkoch. Západonílsku horúčku odhalili tiež v Nových Zámkoch. Doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV však upozorňuje, že aj keď je prítomnosť týchto vírusov zaznamenaná, vážnejšie formy ochorenia sú vzácne a vyskytujú sa iba u malého počtu ľudí.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Rozsypte po trávniku a mach zmizne. Je to jednoduchá metóda

Doposiaľ bolo na Slovensku potvrdených šesť prípadov západonílskej horúčky – v rokoch 2019, 2022 a tento rok. Tri z nich súvisia s prenosom priamo na území Slovenska, ďalší prípad sa považuje za pravdepodobný domáci prenos a dva prípady boli importované zo zahraničia.

Sledovanie exotických vírusov v praxi

Monitoring exotických vírusov na Slovensku prebieha prostredníctvom špeciálnych lapačov komárov, ktoré sú umiestnené v 36 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Tieto lapače lákajú gravidné komáre, ktoré už pili krv, čo zvyšuje šancu, že sú nositeľmi vírusov. Každý týždeň sa vzorky z týchto lapačov odosielajú na analýzu do Virologického ústavu BMC SAV, kde sa zisťuje prítomnosť vírusu Usutu a západonílskej horúčky.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Tieto nápoje pred spaním zrýchľujú metabolizmus a pomáhajú spaľovať tuky počas noci

Hlavná hygienička Slovenskej republiky, Tatiana Červeňová, zdôrazňuje, že monitorovanie výskytu týchto ochorení je kľúčové, najmä v súvislosti so zmenou klimatických podmienok, informuje portál regiony.zoznam.sk Otepľovanie umožňuje rozšírenie invazívnych druhov komárov, ktoré môžu prenášať exotické ochorenia aj v miernejších klimatických oblastiach, ako je Slovensko. Preto je dôležité pokračovať v monitoringu, aby sa prípadné ochorenia podchytili včas.

Príznaky a priebeh ochorení

Vírus Usutu prenášajú najčastejšie komáre rodu Culex. Inkubačná doba po poštípaní je 3 až 12 dní, po ktorej môžu nastať mierne príznaky ako horúčka, vyrážka alebo žltačka. Infekcia je však často bezpríznaková. U starších ľudí alebo osôb s oslabenou imunitou sa môžu vyskytnúť závažnejšie komplikácie, ako je zápal mozgu alebo mozgových blán.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ak pijete kávu, chránite sa pred touto zákernou chorobou

Západonílsku horúčku, podobne ako vírus Usutu, prenášajú komáre rodu Culex. Ochorenie má chrípkové príznaky a inkubačná doba je 2 až 15 dní. V drvivej väčšine prípadov je ochorenie bezpríznakové, no u menej ako 1 % infikovaných môžu vzniknúť závažné neurologické komplikácie.

V skratke:

Na Slovensku prebieha rozsiahly monitoring výskytu exotických vírusov prenášaných komármi, ako je západonílska horúčka a vírus Usutu. Hoci boli vírusy zaznamenané vo viacerých okresoch, väčšina infekcií je bez príznakov. Odborníci však zdôrazňujú potrebu sledovania, keďže zmena klímy môže prispieť k šíreniu týchto vírusov aj do miernejších oblastí.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *