Komáre na Slovensku začali šíriť exotickú chorobu „západonílsku horúčku“

komare

Na Slovensku sa v posledných týždňoch objavilo niekoľko prípadov vírusu Usutu a západonílskej horúčky, ktoré sú prenášané komármi. Tento trend sleduje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v rámci nového projektu monitorovania výskytu týchto exotických ochorení.

Monitorovanie komárov prebieha na celom Slovensku, pričom v telách hmyzu sa hľadá prítomnosť dvoch vírusov – západonílskej horúčky (West Nile) a vírusu Usutu. Doterajší výskum ukazuje, že tieto vírusy sú už prítomné v niekoľkých regiónoch Slovenska, ako sú Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník a ďalšie okresy. Napriek tomu odborníci zdôrazňujú, že nie je dôvod na paniku, pretože väčšina infekcií prebieha bez symptómov alebo iba s miernymi príznakmi.

Výsledky monitorovania

Z prvých zistení vyplýva, že vírus Usutu sa nachádza v komároch v rôznych častiach Slovenska, napríklad v Košiciach, Dunajskej Strede, Svidníku, Prievidzi či Nových Zámkoch. Západonílsku horúčku odhalili tiež v Nových Zámkoch. Doktorka Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV však upozorňuje, že aj keď je prítomnosť týchto vírusov zaznamenaná, vážnejšie formy ochorenia sú vzácne a vyskytujú sa iba u malého počtu ľudí.

Nezabudnite pozrieť toto:  Znížte účty za vykurovanie. Urobte trik s alobalom a kartónom

Doposiaľ bolo na Slovensku potvrdených šesť prípadov západonílskej horúčky – v rokoch 2019, 2022 a tento rok. Tri z nich súvisia s prenosom priamo na území Slovenska, ďalší prípad sa považuje za pravdepodobný domáci prenos a dva prípady boli importované zo zahraničia.

Sledovanie exotických vírusov v praxi

Monitoring exotických vírusov na Slovensku prebieha prostredníctvom špeciálnych lapačov komárov, ktoré sú umiestnené v 36 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Tieto lapače lákajú gravidné komáre, ktoré už pili krv, čo zvyšuje šancu, že sú nositeľmi vírusov. Každý týždeň sa vzorky z týchto lapačov odosielajú na analýzu do Virologického ústavu BMC SAV, kde sa zisťuje prítomnosť vírusu Usutu a západonílskej horúčky.

Hlavná hygienička Slovenskej republiky, Tatiana Červeňová, zdôrazňuje, že monitorovanie výskytu týchto ochorení je kľúčové, najmä v súvislosti so zmenou klimatických podmienok, informuje portál regiony.zoznam.sk Otepľovanie umožňuje rozšírenie invazívnych druhov komárov, ktoré môžu prenášať exotické ochorenia aj v miernejších klimatických oblastiach, ako je Slovensko. Preto je dôležité pokračovať v monitoringu, aby sa prípadné ochorenia podchytili včas.

Nezabudnite pozrieť toto:  V obchode ju obchádzame. Je to jedna z najzdravších zelenín, ktorá chráni pečeň

Príznaky a priebeh ochorení

Vírus Usutu prenášajú najčastejšie komáre rodu Culex. Inkubačná doba po poštípaní je 3 až 12 dní, po ktorej môžu nastať mierne príznaky ako horúčka, vyrážka alebo žltačka. Infekcia je však často bezpríznaková. U starších ľudí alebo osôb s oslabenou imunitou sa môžu vyskytnúť závažnejšie komplikácie, ako je zápal mozgu alebo mozgových blán.

Západonílsku horúčku, podobne ako vírus Usutu, prenášajú komáre rodu Culex. Ochorenie má chrípkové príznaky a inkubačná doba je 2 až 15 dní. V drvivej väčšine prípadov je ochorenie bezpríznakové, no u menej ako 1 % infikovaných môžu vzniknúť závažné neurologické komplikácie.

V skratke:

Na Slovensku prebieha rozsiahly monitoring výskytu exotických vírusov prenášaných komármi, ako je západonílska horúčka a vírus Usutu. Hoci boli vírusy zaznamenané vo viacerých okresoch, väčšina infekcií je bez príznakov. Odborníci však zdôrazňujú potrebu sledovania, keďže zmena klímy môže prispieť k šíreniu týchto vírusov aj do miernejších oblastí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *