Končiaci ministri dostanú kráľovské odstupné! O tejto sume môže bežný Slovák len snívať

vlada 2020

Ministri, ktorí odchádzajú z vlády, majú podľa platného zákona nárok na odstupné vo výške trojmesačného platu. Tento právny nárok však závisí od splnenia jednej dôležitej podmienky.

Včera prezidentka menovala nových úradníkov do novej vlády, ktorá má krajinu spravovať až do predčasných volieb v septembri. Aj keď odchádzajúci ministri opúšťajú svoje funkcie, neodídu z kabinetu naprázdno. Podľa platného zákona majú nárok na odstupné vo výške trojmesačného platu, čo v prípade súčasnej situácie predstavuje sumu 14 000 eur, informoval portál tvnoviny.sk.

Právo na odstupné má každý odchádzajúci minister, bez ohľadu na to, ako dlho zastával svoju funkciu. Niektorí ministri sedeli na ministerskom stolci len osem mesiacov, ale napriek tomu im prináleží nárok na odstupné. Je však potrebné splniť dôležitú podmienku, a to opustiť vládu a vrátiť sa do civilného života.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  EÚ ide Slovákom zakázať niečo, na čo sme boli celé roky zvyknutí a denne to používali

Ministri, ktorí sa po odovzdaní svojich postov vrátia do parlamentu, nezískavajú právo na odstupné. Títo ministri budú počas zasadnutí v poslaneckej lavičke vykonávať poslaneckú funkciu a dostávať poslanecký plat (okolo 5000 eur mesačne). Ich miesta v parlamente budú obsadené ich náhradníkmi z rovnakej politickej strany.

Eduard Heger, Jaroslav Naď, Roman Mikulec, Ján Budaj, Veronika Remišová, Milan Krajniak a Štefan Holý preto nedostanú štedré odstupné. Títo odchádzajúci ministri však nemusia byť sklamaní, pretože počas zostávajúcich mesiacov budú dostávať poslanecký plat. Po započítaní paušálnych náhrad aktuálne táto suma dosahuje 5 000 eur.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zaradiť do každodenného jedálnička. Cholesterol začne klesať v krátkom čase

Naopak, napríklad Rastislav Káčer, Karol Hirman, Ján Horecký a Natália Milanová majú nárok na odstupné vo výške trojmesačného platu, pretože sa nevracajú do parlamentu a končia svoju politickú kariéru.

One Reply to “Končiaci ministri dostanú kráľovské odstupné! O tejto sume môže bežný Slovák len snívať”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *