Konečne! USA vyvinuli umelú inteligenciu na odhaľovanie ruských dezinformácii

artificial intelligence g684805e9e 1920

Washington vyvinul systém založený na umelej inteligencii na odhaľovanie a zhromažďovanie „ruských“ dezinformácií online, vyhlásil v utorok na slávnostnom udeľovaní výročných cien Freedom House 2023 americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Ministerstvo zahraničných vecí vytvorilo „online agregátor obsahu Ukrajiny s umelou inteligenciou na zhromažďovanie overiteľných ruských dezinformácií a ich následné zdieľanie s partnermi na celom svete“, uviedol najvyšší americký diplomat.

Vláda spolupracuje s vedcami, aby dokázala „spoľahlivo odhaliť falošné texty generované ruskými chatbotmi“, dodal.

Minulý rok analytická spoločnosť Graphika a Stanford Internet Observatory uviedli, že stovky účtov šíriacich prozápadné naratívy za posledných päť rokov pravdepodobne spravuje jednotka Centcom Pentagónu. V marci spravodajský web The Intercept informoval o dokumentoch federálnej zmluvy, z ktorých vyplýva, že velenie špeciálnych operácií USA plánuje viesť propagandistické a klamlivé kampane online s využitím technológie deepfake.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Minulý mesiac hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová obvinila USA, že od začiatku konfliktu na Ukrajine vedú proti Rusku „bezprecedentnú informačnú kampaň“. Washington a jeho spojenci „potrebujú vojnu za každú cenu a ich obľúbenou metódou riešenia vlastných problémov sú provokácie, dezinformácie a hrozby,“ tvrdila Zacharovová.

Keď hovorila o umelej inteligencii vo všeobecnosti, Blinkenová varovala, že táto technológia sa môže obrátiť proti nej a „zosilniť diskrimináciu a umožniť zneužívanie“.

„Hrozí tiež, že posilní autokratické vlády, a to aj tým, že im umožní ešte účinnejšie využívať sociálne médiá na manipuláciu svojich ľudí a zasievať rozpory medzi protivníkmi a v ich vnútri,“ povedal.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Chorváti zavádzajú prísne pravidlá na cestách. Ak idete autom, toto si prečítajte

Od zverejnenia bota umelej inteligencie ChatGPT v novembri minulého roka sa v odvetví a v akademických kruhoch zintenzívnila diskusia o nebezpečenstvách, ktoré predstavuje umelá inteligencia. Geoffrey Hinton, ktorý je známy ako jeden z „krstných otcov“ umelej inteligencie, minulý týždeň varoval, že táto technológia by mohla predstavovať „naliehavejšiu“ hrozbu ako zmena klímy.

V marci viacerí lídri technologického priemyslu vrátane Elona Muska podpísali otvorený list, v ktorom vyzvali na šesťmesačnú prestávku vo vývoji technológie umelej inteligencie výkonnejšej ako ChatGPT a na vymenovanie nezávislého regulačného orgánu, ktorý by zabezpečoval dohľad v tejto oblasti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *