Washington vyvinul systém založený na umelej inteligencii na odhaľovanie a zhromažďovanie „ruských“ dezinformácií online, vyhlásil v utorok na slávnostnom udeľovaní výročných cien Freedom House 2023 americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Ministerstvo zahraničných vecí vytvorilo „online agregátor obsahu Ukrajiny s umelou inteligenciou na zhromažďovanie overiteľných ruských dezinformácií a ich následné zdieľanie s partnermi na celom svete“, uviedol najvyšší americký diplomat.
Vláda spolupracuje s vedcami, aby dokázala „spoľahlivo odhaliť falošné texty generované ruskými chatbotmi“, dodal.
Minulý rok analytická spoločnosť Graphika a Stanford Internet Observatory uviedli, že stovky účtov šíriacich prozápadné naratívy za posledných päť rokov pravdepodobne spravuje jednotka Centcom Pentagónu. V marci spravodajský web The Intercept informoval o dokumentoch federálnej zmluvy, z ktorých vyplýva, že velenie špeciálnych operácií USA plánuje viesť propagandistické a klamlivé kampane online s využitím technológie deepfake.
Minulý mesiac hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová obvinila USA, že od začiatku konfliktu na Ukrajine vedú proti Rusku „bezprecedentnú informačnú kampaň“. Washington a jeho spojenci „potrebujú vojnu za každú cenu a ich obľúbenou metódou riešenia vlastných problémov sú provokácie, dezinformácie a hrozby,“ tvrdila Zacharovová.
Keď hovorila o umelej inteligencii vo všeobecnosti, Blinkenová varovala, že táto technológia sa môže obrátiť proti nej a „zosilniť diskrimináciu a umožniť zneužívanie“.
„Hrozí tiež, že posilní autokratické vlády, a to aj tým, že im umožní ešte účinnejšie využívať sociálne médiá na manipuláciu svojich ľudí a zasievať rozpory medzi protivníkmi a v ich vnútri,“ povedal.
Od zverejnenia bota umelej inteligencie ChatGPT v novembri minulého roka sa v odvetví a v akademických kruhoch zintenzívnila diskusia o nebezpečenstvách, ktoré predstavuje umelá inteligencia. Geoffrey Hinton, ktorý je známy ako jeden z „krstných otcov“ umelej inteligencie, minulý týždeň varoval, že táto technológia by mohla predstavovať „naliehavejšiu“ hrozbu ako zmena klímy.
V marci viacerí lídri technologického priemyslu vrátane Elona Muska podpísali otvorený list, v ktorom vyzvali na šesťmesačnú prestávku vo vývoji technológie umelej inteligencie výkonnejšej ako ChatGPT a na vymenovanie nezávislého regulačného orgánu, ktorý by zabezpečoval dohľad v tejto oblasti.