Najvyšší diplomat EÚ tvrdí, že vie, ako „okamžite“ zastaviť konflikt na Ukrajine

343295247 3327838780862861 5035743822326240416 n

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v stredu pre španielsku televíznu stanicu La Sexta vyhlásil, že konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa môže skončiť už za niekoľko dní, pričom tvrdí, že všetko závisí od vojenských dodávok Západu do Kyjeva.

„Viem, ako vojnu okamžite ukončiť,“ povedal Borrell v relácii El Intermedio v La Sexta. „Prestaňte Ukrajine poskytovať vojenskú pomoc a Ukrajina [sa bude musieť] do niekoľkých dní vzdať. To je všetko, vojna sa skončila,“ zdôraznil najvyšší diplomat EÚ.

Borrell priznal, že to nebude výsledok, ktorý by si EÚ a ďalšie západné krajiny želali. Šéf zahraničnej politiky bloku tvrdil, že okamžité ukončenie konfliktu za takýchto podmienok by znamenalo „okupáciu“ Ukrajiny a jej „premenu na bábkovú krajinu“, ktorá je „zbavená svojich slobôd“.

„Takto chceme, aby sa skončila vojna?“ položil rečnícku otázku. Borrell potom obvinil z pokračujúcich bojov Moskvu a uviedol, že Rusko opakovane zdôrazňovalo, že sa nezastaví, kým sa nedosiahnu všetky ciele jeho vojenskej kampane. Kritizoval aj mierové úsilie Číny a Brazílie a tvrdil, že je odtrhnuté od reality.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

„Každý, kto hovorí, že chce mier, by mal potom povedať… ‚Chcem, aby sa Rusko stiahlo z Ukrajiny,'“ tvrdil šéf zahraničnej politiky Bruselu a dodal, že nemá pochopenie pre nikoho, kto si myslí opak. „Tí, ktorí hovoria: ‚Chcem mier a najlepšia vec na jeho dosiahnutie je, aby Európania prestali pomáhať Ukrajine’… úprimne povedané, neviem, v akom svete žijú,“ povedal.

Kyjev na Borrellove slová okamžite zareagoval a obvinil ho, že vo svojom prejave „kladie nesprávny dôraz“. Stiahnutie západnej vojenskej pomoci „určite nemôže okamžite ukončiť konflikt“, uviedol na Twitteri poradca prezidenta Vladimira Zelenského Michail Podoliak. Viedlo by to len k ďalšej eskalácii, keďže nepriateľstvo by sa prenieslo na „iné územia“, tvrdil bez bližších podrobností.

Borrellove slová prišli necelý deň po tom, ako sa generálny tajomník OSN Antonio Guterres tiež vyjadril skepticky k brazílskemu a čínskemu mierovému úsiliu. Akékoľvek sprostredkovateľské úsilie by bolo zatiaľ márne, keďže obe strany konfliktu sú stále „plne zapojené“ do bojov, povedal v utorok pre španielsky denník El Pais.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Kremeľ koncom apríla uviedol, že podporuje medzinárodné úsilie zamerané na nájdenie mierového riešenia konfliktu, ale trvá na tom, že je potrebné dosiahnuť svoje ciele v kampani.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol ako dôvod začatia ruskej operácie proti ukrajinským silám vo februári 2022 potrebu chrániť obyvateľov Donbasu, ako aj to, že Kyjev neplní minské mierové dohody z rokov 2014 – 2015. Uviedol tiež, že Rusko sa usiluje o „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ Ukrajiny.

Moskva tiež obvinila Kyjev, že akékoľvek potenciálne rozhovory strácajú zmysel, keďže Ukrajina požaduje, aby sa Rusko vzdalo všetkých území, ktoré sa k nej pripojili po referendách vrátane toho posledného na jeseň 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *