Toto rozpúta tretiu svetovú? Poliaci našli v lese ruskú raketu

original

Podľa miestnych médií sa v poľskom lese našla ruská raketa. Munícia bola údajne objavená neďaleko mesta Zamosc, ktoré je vzdialené stovky kilometrov od hraníc krajiny s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou enklávou Kaliningrad.

Poľská rozhlasová stanica RMF FM v stredu informovala, že Technologický inštitút poľských vzdušných síl uviedol, že objektom bola ruská raketa CH-55 (KH-55), ktorá má dolet 1 800 kilometrov a môže sa pohybovať v malej výške rýchlosťou 660 km/h, čo sťažuje jej detekciu radarom.

Rozhlasová stanica s odvolaním sa na vojenské zdroje uviedla, že strela s plochou dráhou letu bola vypálená počas náletu na Ukrajinu, ktorý v decembri 2022 uskutočnili ruské lietadlá so základňou v Bielorusku a pri ktorom boli vyžiadané lietadlá NATO.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

„Na radaroch našich služieb sa objavil objekt, ktorý priletel do Poľska z Bieloruska,“ uviedla v stredu RMF podľa prekladu. Vysielateľ uviedol, že po decembrovom incidente sa uskutočnilo pátranie, ktoré však bolo prerušené pre zložité poveternostné podmienky.

Raketu však vraj 22. apríla objavila žena, ktorá sa vybrala na jazdu na koni neďaleko západného poľského mesta, a nález oznámila polícii.

Poľská armáda medzitým neinformovala prokuratúru o narušení poľského vzdušného priestoru neidentifikovaným objektom, uviedla stanica.

Vo vlákne zverejnenom vedľa záberov rakety napísal 29. apríla na Twitteri Jarosław Wolski, expert na spravodajské služby s otvoreným zdrojom, že prípad bol „ututlaný napriek tomu, že sa nenašli zvyšky rakety“, ako sa uvádza v preklade z poľštiny.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Poľský obranný analytik Jakub Palowski medzitým pre írsku spravodajskú stanicu RTÉ povedal, že ak išlo o raketu, pravdepodobne išlo o návnadu vypálenú ruským bombardérom proti ukrajinským systémom protivzdušnej obrany.

Na objekte, ktorý pravdepodobne náhodne vletel do Poľska „namiesto určeného cieľa na Ukrajine“, sa nenašli žiadne výbušniny, dodal Palowski, zástupca šéfredaktora portálu defence24.com.

Poľsko, ktoré je členom NATO, bolo v pohotovosti v súvislosti s vojnou na susednej Ukrajine, ktorej poskytovalo vojenskú podporu proti ruskej agresii.

Vyhliadky na to, že vojna by sa mohla preniesť aj na územie aliancie, sa zvýšili, keď v novembri pri poľských hraniciach zahynuli dvaja ľudia, čo Varšava označila za chybne odpálenú ukrajinskú protilietadlovú raketu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *