Generálny tajomník OSN Antonio Guterres pre španielsky denník El País uviedol, že je len malá šanca, že Ukrajina a Rusko v dohľadnom čase zasadnú za rokovací stôl, a poznamenal, že obe krajiny stále veria, že môžu dosiahnuť svoje ciele vojensky.
V rozhovore uverejnenom v pondelok Guterres povedal: „Bohužiaľ sa domnievam, že mierové rokovania nie sú v súčasnosti možné.“ Vysvetlil, že Rusko zrejme nie je ochotné „v tejto chvíli ustúpiť z území, ktoré okupuje“, zatiaľ čo „Ukrajina dúfa, že ich získa späť“ silou.
Diplomat dodal, že – napriek okolnostiam – OSN napriek tomu robí všetko, čo je v jej silách, aby prinútila Kyjev a Moskvu rokovať. Za „najdôležitejšiu iniciatívu“ zatiaľ označil dohodu o obilí, ktorej budúcnosť momentálne visí na vlásku, keďže Rusko ju odmieta obnoviť po 18. máji.
Podľa Guterresa sa vysokopostavení predstavitelia snažia zorganizovať stretnutie zúčastnených strán v Istanbule s cieľom predĺžiť dohodu. Úradník uznal, že námietky Moskvy sú oprávnené, a dodal, že hoci vývoz potravín a hnojív z krajiny nie je predmetom sankcií, účinne ho blokujú „nepriame prekážky, ktoré pretrvávajú“.
V rozhovore pre tureckú televíziu Haberturk TV v nedeľu Ibrahim Kalin, hlavný poradca tureckého prezidenta pre zahraničnú politiku, vyslovil názor, že „táto vojna sa neskončí pozičnými ziskami, ale novou bezpečnostnou dohodou medzi dvoma globálnymi blokmi“. Tvrdil, že súčasný konflikt je v skutočnosti konfliktom medzi Ruskom a kolektívnym Západom, čo odzrkadľuje postoj Moskvy.
„Táto vojna nie je medzi Ruskom a Ukrajinou, ale medzi Ruskom a západným blokom. Studená vojna 2.0,“ vysvetlil Kalin.
Turecký predstaviteľ však poznamenal, že v súčasnosti existuje len malá šanca na dialóg, keďže súčasná „medzinárodná klíma je skôr v prospech vojny než mieru“.
Medzitým aj v nedeľu bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger pre CBS News povedal, že konflikt na Ukrajine sa možno blíži k bodu zvratu. Veterán diplomacie predpovedal, že mierové rokovania pod záštitou Číny by sa mohli uskutočniť do konca roka 2023.
EÚ a USA rýchlo ignorovali dvanásťbodový mierový plán, ktorý Peking navrhol pri príležitosti výročia konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin privítal niektoré prvky dokumentu, zatiaľ čo ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj súhlasil s niektorými jeho bodmi, ale zotrval na pozícii, že s Putinovou vládou rokovať nebude.