Obchod medzi Ruskom a Čínou rastie ohromným tempom

putin ekonomika

Objem obchodu medzi Čínou a Ruskom naďalej rastie, pričom vývoz aj dovoz od začiatku roka 2023 stúpajú dvojciferným tempom, uvádza Generálna colná správa Číny.

Podľa jej správy zverejnenej v utorok sa bilaterálny obchod v období január – apríl v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyšplhal o viac ako 43 % na 73 miliárd USD. V tomto období čínsky vývoz do Ruska medziročne vzrástol o 67,2 % na 33,6 mld. dolárov, zatiaľ čo dovoz z tejto krajiny sa zvýšil o takmer 25 % na 39,4 mld. dolárov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Obchod Číny s Ruskom dosiahol v roku 2022 rekordnú úroveň, keď sa zvýšil takmer o tretinu v čase západných sankcií voči Moskve. Podľa výsledkov za prvý štvrťrok je bilaterálny obchod na ceste k prekročeniu 200 miliárd USD v tomto roku.

Z oficiálnych štatistík vyplýva, že Rusko bolo v roku 2022 lídrom medzi 20 najväčšími partnermi Číny z hľadiska rastu obchodu. Čína súperí s Indiou ako najväčší odberateľ ropy z Ruska a predbehla EÚ ako najväčší dovozca ruských poľnohospodárskych výrobkov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Výrobcovia potravín vedia ako na Slovákov, aby zarobili ešte viac. Na toto si dajte pozor

Pekingský námorný dovoz ruskej ropy dosahuje rekordné hodnoty, keďže rafinérie využívajú zľavy v súvislosti s oživením domáceho dopytu po palivách po zrušení obmedzení Covid.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *