Krby na Slovensku sú mimoriadne obľúbeným zdrojom nielen tepla, ale aj príjemnej atmosféry v domácnosti. Veď kto si dnes stavia dom, chce mať aj poriadny krb. A je pravda, že napríklad v čase energetickej krízy pred rokom či dvoma sa ľudia krbom dosť vysmievali. Ceny elektriny a plynu sa ich až tak nedotkli, pretože im vyhovovalo lacnejšie drevo.
Všetko sa to rúca
Ako to však býva, regulačné orgány v rôznych krajinách sa vôbec nestarajú o blaho obyvateľstva. Chcú len zakázať čo najviac vecí. V súčasnosti je jasné, že všetko smeruje k tomu, že domy v Európe budú môcť na vykurovanie využívať prakticky len tepelné čerpadlá v kombinácii s fotovoltickými panelmi na streche.
Prvá krajina teraz výrazne obmedzila inštaláciu krbov. Prekvapivo je to Škótsko, relatívne chladná krajina, kde sú krby tiež veľmi obľúbené. Od 1. apríla nebude možné inštalovať nové kotly určené na vykurovanie bežných domov. Zároveň je len otázkou času, kedy sa obmedzia aj existujúce krby.
Ľudia sa búria, pretože krby boli lacným zdrojom vykurovania ich domov. Nie je prekvapujúce, že sa im teraz odporúča inštalácia tepelného čerpadla. Ale ako to už býva, všetko je to polovičaté, a tak sa muselo urobiť niekoľko výnimiek. Krby budú stále povolené tam, kde z nejakého dôvodu neprichádza do úvahy alternatíva.
Príde aj sem?
Teraz sa podržte. Používanie krbov bude povolené aj v takzvaných núdzových prípadoch. Tá je definovaná ako prípad, keď sa vám napríklad pokazí tepelné čerpadlo alebo elektrický kotol. V takom prípade budete môcť použiť krb. To však zároveň znamená, že ho budete musieť mať zabudovaný.
Celý zákon pripomína inteligentný horák, kde si ľudia teraz budú naďalej inštalovať krby s predpokladom, že budú slúžiť ako záložný zdroj vykurovania v prípade, že primárny zlyhá. Ako ich potom budú využívať, je, samozrejme, iná vec.
Nejde o prvú európsku iniciatívu tohto druhu. V Nemecku už bolo nariadené, že niektoré staršie krby sa nesmú používať bez toho, aby boli upravené na obmedzenie produkcie emisií. A vzhľadom na to, že aj na Slovensku sú vykurovacie telesá na pevné palivo na ústupe, je otázkou, kedy s riešením prídu miestni zákonodarcovia.