Kúrenie plynom či drevom bude zakázane! EÚ rozhodla, vieme od kedy

the roof of the g25d39906a 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Kontroverzná daň z uhlíka sa stala súčasťou reformy trhu s uhlíkom v EÚ. Zákonodarcovia sa po dlhých vyjednávaniach dohodli na novom systéme obchodovania s emisiami, ktorý bude pokrývať viac sektorov hospodárstva vrátane domácností. Nová cena uhlíka sa bude vzťahovať na benzín, naftu a vykurovacie palivá, ako je zemný plyn a uhlie. Cieľom začlenenia budov do tohto systému je podľa Komisie zrýchlenie tempa ich obnovy, keďže oblasť budov a stavebníctva je zodpovedná za 40 percent spotreby energie a 36 percent produkcie CO2 v Európe. Informuje o tom portál Euractiv.sk

Radikálne znížiť v Únii emisie bez toho, aby opatrenia zasiahli aj domy či byty, totiž nie je možné. „Budovy sú v EÚ zodpovedné za 40 % spotreby energie a 36 % emisií skleníkových plynov,“ upozorňuje Európska komisia. To vysvetľuje prečo nielen doprava, ale aj budovy hrajú kľúčovú úlohu v európskej zelenej dohode.

Europoslanci preto prikázali výrazne znížiť energetickú náročnosť budov. „Všetky budovy postavené od roku 2028 musia mať nulové emisie (verejné už o dva roky skôr) a solárne panely,“ vyplýva z rozhodnutia europarlamentu. To vyžaduje vykurovanie a ohrev vody inými technológiami, aké boli dosiaľ bežné. Plyn, drevo či prípadne uhlie budeme musieť nahradiť ekologickými formami. Ako sú napríklad tepelné čerpadlá a solárne, resp. fotovoltaické panely.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Piatok prinesie na Slovensku ďalšie búrky a možné povodne

Podľa nového systému sa od roku 2027 spoplatnia emisie uhlíka pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív v cestnej doprave a vykurovaní s cenovým stropom 45 eur za tonu emitovaného uhlíka. Zahrnutie nových sektorov do obchodovania s emisiami sa dotkne najmä domácností z chudobnejších členských štátov EÚ, ktoré sa vo vykurovaní spoliehajú na zemný plyn, olej a uhlie. Podľa štúdie Postupimského inštitútu pre výskum klímy si vodiči áut priplatia za benzín až 10,5 centov za liter benzínu a 12 centov za naftu.

Na zmiernenie dôsledkov novej dane z uhlíka má EÚ k dispozícii sociálny a klimatický fond v hodnote 87 miliárd eur, ktorý podporí investície domácností do ekologickej dopravy a vykurovania. Poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo naopak nebudú musieť platiť dodatočné náklady na uhlík, pretože ide o „citlivé“ sektory. Vlaky jazdiace na naftu sú tiež mimo rozsahu systému a ich emisie uhlíka nebudú zdanené.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Nekupujte už žiadny prací prášok. Domáca tekutina je rovnako účinná a krásne vonia

Narastie cena za benzín a naftu

Nový systém spôsobí zvýšenie cien pohonných hmôt, a preto sa nový systém môže odložiť o rok, až do roku 2028, ak ceny energie zostanú „výnimočne vysoké“. Celkovým cieľom nového systému je zrýchliť znižovanie emisií v súlade so záväzkom EÚ znížiť do roku 2030 čisté emisie

Sociálny a klimatický fond v hodnote 87 miliárd má pomôcť zmierniť dôsledky zavedenia kontroverznej dane z uhlíka pre domácnosti v chudobnejších členských štátoch EÚ. Tento fond bude podporovať investície do ekologickej dopravy a vykurovania, a teda pomôže ľuďom prispôsobiť sa novým cenám energií.

Podobné fondy už existujú v niektorých členských štátoch, napríklad v Nemecku a Švédsku, kde slúžia na podporu ekologických projektov a na finančnú pomoc pre chudobnejšie domácnosti. Fondy sú financované z príjmov z daní z uhlíka a môžu sa využívať na rôzne projekty, ako je napríklad izolácia domov, inštalácia solárnych panelov, výmena kúrenia alebo nákup ekologickejších áut.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Týždenný horoskop: 28. apríl – 4. máj 2025

Vedúci predstavitelia EÚ dúfajú, že nový systém obchodovania s emisiami a zavedenie dane z uhlíka pomôžu Európe dosiahnuť svoje ambiciózne ciele v oblasti ochrany klímy a zníženia emisií skleníkových plynov. Tieto kroky sú však aj krokom k postupnému ukončeniu používania fosílnych palív a prechodu k trvalo udržateľnejšiemu energetickému systému.

Reforma trhu s uhlíkom a zavedenie dane z uhlíka budú mať pre niektoré členské štáty významné hospodárske a sociálne dôsledky. Preto sa budú musieť nájsť spôsoby, ako pomôcť tým, ktorí budú najviac zasiahnutí, aby si mohli dovoliť platiť vyššie ceny energií a aby sa mohli prispôsobiť novému systému.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

18 Replies to “Kúrenie plynom či drevom bude zakázane! EÚ rozhodla, vieme od kedy

  1. Na základnej škole sme sa učili, že CO2 sa v rámci fotosyntézy mení na sacharidy, ktoré sa následne menia na drevo.
    Keď sa drevo páli, vracia sa do ovzdušia menej CO2 ako sa spotrebovalo na jeho výrobu pri fotosyntéze. Takže pálenie dreva je 100% neutrálne.

  2. Tento zelený terorizmus EU nemá už obdoby,je na čase aby už rozhodovali zdravý ľudia a nie skorumpovaný lobisti v Bruseli 🇸🇰

      1. My na Slovensku sme sa tak nerozodli, takže európske rozhodnutie neberieme v úvahu. Aj tak im to neprejde, už to nestihnú. Hoja!

    1. Joj aký ste chytrý. Treba znížiť emisie ako sa len dá aj keď je to minimum. Taký ste chytrý tak robte dačo nie len sedieť na zadku. Choďte do parlamentu každý má právo stať sa členom!

      1. Najväčšie emisie robia sopky a skúšobné rakety.Zem sa otepľuje z vnútra.Preto sa aj ľadovce topia a je to, aj dokázané.Nejaký typek si povie, že domy a auta robia emisie…Nehovorím, že nerobia, ale určite menej ako to, čo som vymenoval.Spametajte sa…

        1. Treba rozlisovat to, na co mame vplyv a na co nie => s tym ,ze vybuchuju sopky nemame sancu ovplyvnit – tento faktor tu bol odjakziva (miliardy rokov), ak ale chceme spomalit to sialene oteplovai klimy, kt. sposobuje nasa aktivita (ano oteplovalo sa aj v inych obdobiach vyvoja zeme, ale tak to trvalo tisic a viac rokov a nie ako tu – 40), tak musime riesit to na co mame vplyv. Kapisto?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *