Super drahé stíhačky F-16 asi budeme musieť poslať do Poľska. Nemáme ich kde zaparkovať

f 16 sliac

Rekonštrukcia letiska Sliač, ktorá by mala umožniť prílet nových stíhačiek F-16 na Slovensko, sa nestihne dokončiť do plánovaného termínu. Súčasný minister obrany Jaroslav Naď priznal, že letisko nebude pripravené na prílet týchto strojov, ktoré boli zakúpené ešte za vlády Petra Pellegriniho. Rezort obrany preto pripravuje alternatívne možnosti na ich umiestnenie.

Podľa pôvodného plánu malo byť letisko Sliač pre stíhačky F-16 zrekonštruované už minulý rok, ale stavba sa posúva. Súčasný minister obrany hovorí o 33 projektoch, ktoré musí rezort súbežne realizovať. Naď kritizuje Pellegriniho vládu, že rozhodla o nákupe stíhačiek, ale infraštruktúru pre ne nezabezpečila.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Európu tieto dni zasiahne extrémne počasie. Tu bude nad 40 stupňov

Stíhačky F-16 potrebujú tzv. čisté letiská, ktoré sú citlivé na podmienky zaobchádzania na zemi. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik vysvetľuje, že tieto stroje nie sú schopné lietať z improvizovaných dráh a ich možnosti parkovania sú obmedzené.

Rezort obrany teraz pracuje s viacerými alternatívnymi možnosťami pre ich dočasné umiestnenie. Jednou z možností by mohlo byť Poľsko, kde už prevádzkujú stíhačky F-16 a majú pre ne pripravenú infraštruktúru v Lasku. Generál vo výslužbe Pavel Macko nevidí problém v tom, aby časť stíhačiek bola umiestnená v Poľsku a časť na letisku v Kuchyni. Bezpečnostne by bolo možné obsluhovať celý vzdušný priestor Slovenska z týchto dvoch miest, dodáva Bránik.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mnoho Slovákov pije tento čaj, pretože si myslia, že je zdravý. Devastuje pečeň

One Reply to “Super drahé stíhačky F-16 asi budeme musieť poslať do Poľska. Nemáme ich kde zaparkovať”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *