Zomrel jazykovedec Ábel Kráľ. Vytvoril príručku Pravidlá slovenskej výslovnosti

abel kral
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

V piatok (12. 5.) zomrel v 90 rokoch významný slovenský jazykovedec Ábel Kráľ. Jeho úmrtie potvrdila rodina jazykovedca.

Kráľ patril k osobnostiam slovenskej jazykovedy, najmä v oblasti slovenskej výslovnosti – fonetiky, fonológie a slovenskej ortoepie. Narodil sa 17. augusta 1932 v Novej Bani a po vyštudovaní slovenského a ruského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa stal významnou postavou slovenskej jazykovedy.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Teraz na jar začnite piť šťavu z repy. Toto sa vám stane s telom

Jeho najvýznamnejším dielom je vytvorenie kodifikačnej príručky Pravidlá slovenskej výslovnosti. Okrem toho pôsobil aj v zahraničí, kde bol zamestnaný v Ústave kybernetiky Slovenskej akadémie vied, kde ako jediný pracovník s humanitným vzdelaním viedol oddelenie analýzy a syntézy reči. Neskôr bol riaditeľom Laboratórií umelej inteligencie. Po návrate k lingvistike sa stal vedúcim Katedry slovenského jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v 90. rokoch pôsobil aj na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Ako dosiahnuť bohatú úrodu zemiakov bez chémie: Prírodné hnojenie podľa osvedčených metód

Kráľ bol aj konzultantom a odborníkom správnej výslovnosti Slovenského rozhlasu a autorom a spoluautorom stoviek štúdií a množstva kníh. Niekoľkokrát vyšli jeho Pravidlá slovenskej výslovnosti a spoluautorsky pripravil Atlas slovenských hlások, Fonetiku a fonológiu či teóriu jazykovej kultúry.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Týždenný finančný horoskop 21.-27. apríl 2025

Okrem toho sa v 90. rokoch zapojil aj do politiky a bol zvolený za HZDS do slovenskej časti Snemovne národov v roku 1992. Pôsobil tam do zániku Česko-Slovenska v decembri 1992 a v rokoch 1993 až 1998 bol slovenským veľvyslancom vo Švajčiarsku.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *