Ľad v drinkoch môže mať v sebe toľko baktérii ako je na záchode. Ak cestujete sem, dajte si pozor

pexels toni cuenca 616840

V lete, keď sa z oblohy valia horúčavy, nám do nápojov pristanú kocky ľadu, ktoré ich príjemne ochladia. Ak sa rozhodneme ísť na dovolenku do zahraničia, je lepšie vyhnúť sa vode z neovereného zdroja a odoprieť si túto formu osvieženia.

Ľad, ktorý najčastejšie nájdete v nápojoch, nie je nič iné ako voda z vodovodu. Málokoho napadne používať prevarenú vodu. Ak ste na zahraničnej dovolenke, konzumácia takéhoto nápoja môže byť spojená s vážnou otravou jedlom.

Kocky ľadu môžu byť plné kontaminantov

Predtým, ako si dáte pri bazéne v exotickom letovisku nápoj s ľadom, uistite sa, že je to určite bezpečné. O niekoľko hodín môžete skončiť na toalete alebo v horšom prípade v nemocnici. Baktérie ako E. coli a Vibrio cholerae nemajú problém pokračovať v pustošení vášho tráviaceho traktu po omrznutí. Nízka teplota neutralizuje len časť mikroorganizmov a zvyšok zostane nažive.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Zatiaľ čo vo svojej krajine ste voči väčšine patogénov z prostredia imúnni, v zahraničí sa stretávate s úplne inou bakteriálnou flórou, ktorá napáda vaše orgány. Pitie netestovanej vody je najkratšia cesta k otrave. V roku 2013 uskutočnil britský denník DailyMail štúdiu o čistote kociek ľadu v známych reštauráciách. Viac ako polovica vzoriek bola kontaminovaná viac ako voda v toalete.

Ľad nie je jediným nositeľom nebezpečných baktérií

Keď ste vonku, musíte sa mať neustále na pozore. Už len vyplachovanie úst môže byť hrozbou pre vaše zdravie. To isté platí aj pri umývaní ovocia, umývaní rúk alebo dokonca pri sprchovaní. V oblastiach juhovýchodnej Ázie, južnej Ázie alebo v niektorých častiach Afriky je pitná voda na niektorých miestach kontaminovaná fekáliami.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Ako sa môžete chrániť pred špinavou vodou?

Ak si nie ste istí, či je voda na určitom mieste bezpečná, používajte ju len vtedy, ak bola prevarená. Ďalšou možnosťou je používať balenú vodu, ktorá musí byť pred uvedením do predaja testovaná. Najlepšie je umývať si ňou zuby, oplachovať ovocie a zeleninu a umývať si ňou tvár a intímne miesta. Ak plánujete dovolenku v zahraničí, začnite už niekoľko týždňov predtým užívať probiotiká, aby ste posilnili svoju bakteriálnu flóru. Neutralizujete tak riziko hnačky a otravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *