Európa stojí na prahu historickej zmeny v oblasti bezpečnostnej politiky. Prezident Spojených štátov amerických vyslal jasný signál: Európske štáty musia zvýšiť investície do svojej obrany a prestať sa spoliehať na podporu USA.
V reakcii na rastúce bezpečnostné hrozby, najmä zo strany Ruska, predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ambiciózny obranný plán, ktorý má pomôcť posilniť vojenské kapacity členských krajín Európskej únie.
Obranný plán: miliardové investície do moderných zbraní
Podľa informácií agentúry Bloomberg by Európska únia mohla v rámci tejto iniciatívy uvoľniť stovky miliárd eur na modernizáciu obranného priemyslu. Očakáva sa, že investície poputujú do strategických oblastí, ako sú raketové systémy, drony či protivzdušná obrana.
„V tomto okamihu, ktorý sa opakuje raz za generáciu, potrebujeme ‚naliehavé myslenie‘ a strategický plán na prezbrojenie Európy,“ vyhlásila Ursula von der Leyenová v Bruseli po návrate z Ukrajiny.
Plán, ktorý Komisia navrhuje, sa skladá z troch hlavných pilierov. Prvý spočíva v uvoľnení fiškálnych pravidiel, čo by členským štátom umožnilo zvýšiť výdavky na obranu. Podľa niektorých úradníkov by tento krok mohol mobilizovať minimálne 160 miliárd eur.
Druhá časť plánu sa zameriava na vytvorenie nového spoločného nástroja na financovanie obranných projektov na úrovni celej EÚ. Ursula von der Leyenová zdôraznila, že dôraz sa bude klásť na kľúčové strategické oblasti, ako je európska integrovaná protivzdušná obrana, schopnosti presných úderov, vývoj bezpilotných lietadiel, rakiet a munície, a tiež vojenské využitie umelej inteligencie.
Tretím pilierom plánu je odstránenie investičných obmedzení pre Európsku investičnú banku, čo by umožnilo širšie zapojenie súkromného sektora do financovania obranných projektov.
Historický obrat v obrannej politike EÚ
Európska únia sa tak pripravuje na najväčšiu zmenu v bezpečnostnej stratégii od konca studenej vojny. Kľúčovým dátumom bude 6. marec, keď sa na mimoriadnom summite stretnú lídri členských štátov, aby prediskutovali budúce smerovanie európskej obrany. Ďalším míľnikom bude 19. marec, keď má byť predstavená nová obranná priemyselná stratégia pod vedením komisára pre obranu Andriusa Kubiliusa a šéfky unijnej diplomacie Kaji Kallasovej.
Súčasťou diskusií je aj možnosť využitia nevyčerpaných finančných prostriedkov z fondov EÚ, vrátane peňazí určených na obnovu po pandémii covidu-19. Podľa dostupných údajov bolo zatiaľ vyčerpaných len 6,4 % z celkových 392 miliárd eur z kohéznych fondov, čo otvára priestor na ich prípadné presmerovanie do obranných projektov.