Ľudia rušia rezervácie v Chorvátsku. Krajina zíva prázdnotou. Toto je dôvod

street 6099209 1920

Očakávalo sa, že Chorvátsko sa pripravuje na rekordnú turistickú sezónu s veľkým prílevom turistov. Tento rok sa očakávania prekvapujúco nenaplnili, keďže záujem o Chorvátsko na poslednú chvíľu výrazne poklesol.

Niektoré obľúbené miesta v Dalmácii, ktoré boli vlani plné turistov, sú tento rok doslova prázdne. Pláže, ktoré by za normálnych okolností boli v tomto ročnom období plné ľudí, pôsobia opusteným dojmom.

Makarská, symbol dalmatínskeho cestovného ruchu, má podľa denníka Danas vážne problémy. Do polovice júna tu počet prenocovaní v porovnaní s minulým rokom klesol o nevídaných 25 %. Podobne aj Hvar a Brač dokonca na poslednú chvíľu znížili ceny prenájmu apartmánov, aby zachránili aspoň časť sezóny.

Ešte horšia situácia je v Primoštene, kde bolo o polovicu menej turistov ako vlani. Podľa denníka Slobodna Dalmacija sa v posledných týždňoch zastavili nové rezervácie ubytovania, pričom krátko pred termínom došlo aj k viacerým zrušeniam. Miestni majitelia apartmánov sú zúfalí.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

Noviny uvádzajú, že za prepadom sú premrštené ceny. V Dalmácii stojí týždenný prenájom apartmánu pre štvorčlennú rodinu okolo 1 200 eur a v hoteli dokonca okolo 4 000 eur. Chorvátsko sa stalo príliš drahým aj pre nemeckých turistov, čo potvrdila aj pani Mirjana, majiteľka apartmánov v Šibeniku. Od minulého roka zvýšila ceny o 15 %, ale teraz musí narýchlo znižovať, aby prilákala aspoň nejakých hostí. Pre porovnanie, európski turisti si môžu vybrať lacnejšie destinácie, ako je Turecko, Tunisko alebo Egypt, kde je dovolenka tento rok veľmi cenovo dostupná. Týždenný pobyt tam stojí približne 600 eur na osobu vrátane stravy all inclusive.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

Pri výbere destinácie zohrávajú významnú úlohu aj ceny potravín. Ak sa štvorčlenná rodina rozhodne stravovať v chorvátskej reštaurácii v turistickej lokalite, musí počítať s výdavkami presahujúcimi 100 eur. To všetko naznačuje, že Chorváti dosiahli svoj cenový strop. Postupne zvyšovali ceny tak dlho, ako mohli, ale turisti už neprichádzajú v takom počte ako predtým. Je načase, aby sa opäť objavila cenová konkurencia a aby si zákazníci mohli vybrať to, čo je pre nich najlepšie.

2 Replies to “Ľudia rušia rezervácie v Chorvátsku. Krajina zíva prázdnotou. Toto je dôvod

  1. Prečo by som chodil do predraženého Chorvátska, keď ubytovanie, strava, služby v trebárs Thajsku, či Kambodži sú štvrtinové a more, pláže ešte krajšie, než v Chorvátsku.
    Chorváti sa najskôr musia spamätať.

  2. Práve som bookol hotel v Dubaji. 4*, polpenzia, dve osoby, dva týždne za 1.300 é pred zľavou, 1.100 é po zľave. Už niekoľko rokov chodíme do Dubaja – istota počasia, takmer nulová kriminalita, neskutočné služby, piesočné pláže, miesta na plážach kvantum (nemusím vstávať o piatej ráno a na skalách rozťahovať deku, aby som chytil flek), ceny ako u nás, let trvá 5:30 hod. Prdíme na HR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *