Medzinárodný tím vedcov odhalil v prachových a kamenných vzorkách z planéty Bennu aminokyseliny a nukleobázy, teda základné stavebné kamene života, ako ho poznáme na Zemi. Tento prelomový objav naznačuje, že kľúčové zložky života mohli vzniknúť mimo našej planéty a dostať sa na ňu z vesmíru.
Asteroid Bennu ako časová schránka vesmíru
Vzorky z Bennu dorazili na Zem vďaka misii NASA OSIRIS-REx, ktorá v roku 2020 odobrala materiál z povrchu tohto asteroidu a v septembri 2023 ho dopravila späť na našu planétu. Analýza vzoriek, ktorej výsledky boli zverejnené vo vedeckom časopise Nature Astronomy, priniesla fascinujúce zistenia – prítomnosť 14 z 20 aminokyselín nevyhnutných na tvorbu bielkovín.
Okrem toho vedci identifikovali všetkých päť nukleobáz – základné chemické zložky DNA a RNA, ktoré v živých organizmoch uchovávajú a prenášajú genetické informácie. Tento objav podporuje teóriu, že zložité organické molekuly, nevyhnutné na vznik života, mohli byť bežné v ranej Slnečnej sústave a potenciálne aj v iných planetárnych systémoch.
Zvyšuje sa pravdepodobnosť života inde vo vesmíre?
„Zistenia nepreukazujú existenciu života ako takého, ale naznačujú, že podmienky nevyhnutné na jeho vznik boli rozšírené v celej ranej Slnečnej sústave. To zvyšuje pravdepodobnosť, že život mohol vzniknúť aj na iných planétach a mesiacoch,“ uviedla NASA v oficiálnom vyhlásení.
Ďalším významným objavom je vysoká koncentrácia amoniaku vo vzorkách z Bennu. Amoniak môže reagovať s formaldehydom, ktorý bol vo vzorkách takisto detegovaný, a spoločne môžu vytvárať zložité organické zlúčeniny, vrátane aminokyselín. Spojením aminokyselín do dlhých reťazcov vznikajú bielkoviny, ktoré sú kľúčové pre biologické procesy na Zemi.
Asteroidy ako kľúč k pochopeniu počiatkov života
Misia OSIRIS-REx je podľa vedcov prelomová, keďže poskytuje jedinečný pohľad na chemické zloženie ranej Slnečnej sústavy. „Misia NASA OSIRIS-REx už teraz prepisuje učebnice o tom, čo vieme o počiatkoch našej Slnečnej sústavy,“ uviedla Nicky Foxová z Riaditeľstva vedeckých misií NASA.
Danny Glavin, hlavný autor štúdie, zdôraznil, že dôkladné opatrenia proti kontaminácii vzoriek zohrali kľúčovú úlohu pri odhalení týchto zásadných stôp. „Stopy, ktoré hľadáme, sú nepatrné a veľmi ľahko sa zničia alebo zmenia pôsobením zemského prostredia. Preto by niektoré z týchto nových objavov neboli možné bez návratovej misie so vzorkami, dôkladných opatrení na kontrolu kontaminácie a starostlivého uchovávania tohto vzácneho materiálu z Bennu,“ vysvetlil.
Planétka Bennu a jej cesta Slnečnou sústavou
Bennu je asteroid s priemerom približne 500 metrov, ktorý sa pravdepodobne oddelil od väčšieho vesmírneho telesa. Každých šesť rokov sa priblíži k Zemi na vzdialenosť približne 300-tisíc kilometrov, čo je menej ako vzdialenosť Mesiaca. Jeho chemické zloženie naznačuje, že obsahuje materiál starý viac ako 4,5 miliardy rokov, a môže tak poskytnúť kľúčové informácie o vzniku Slnečnej sústavy a podmienkach, ktoré panovali pred vznikom života na Zemi.