Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu vyhlásil, že Rusko nemá právo rozhodovať o tom, či na Ukrajine pôsobia spojenecké jednotky. Zároveň apeloval na Európu a Spojené štáty, aby spoločne pritlačili na Moskvu, aby prijala podmienky prímeria.
„Ak Ukrajina požiada spojenecké sily o prítomnosť na svojom území, nie je na Rusku, aby o tom rozhodovalo,“ vyhlásil Macron po virtuálnom summite svetových lídrov.
Macron spolu s britským premiérom Keirom Starmerom vedie iniciatívu na vytvorenie „koalície ochotných“, ktorá by zabezpečila bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. Summit sa konal v čase, keď Rusko pokračuje v ofenzíve a zároveň otálava s prijatím 30-dňového prímeria, ktoré Kyjev bez podmienok akceptoval.
Ukrajina súhlasí s prímerím, Putin sa vyhýba dohode
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Kyjev je pripravený na okamžité prímerie. Obvinil však Moskvu, že sa snaží získať lepšiu vojenskú pozíciu pred začiatkom prípadných rokovaní.
„Snažia sa zlepšiť svoju situáciu na bojisku,“ varoval Zelenskyj pred novinármi v Kyjeve.
Podľa Macrona je zjavné, že Putin sa snaží naťahovať čas. „Nemôžeme dovoliť, aby sa situácia vyvíjala len podľa podmienok Kremľa. Práve preto musíme pokračovať v silnom diplomatickom tlaku,“ vyhlásil francúzsky prezident.
Macron v sobotu zdôraznil, že Európa a USA musia konať spoločne, aby donútili Rusko rešpektovať mierovú dohodu.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v príspevku na sociálnej sieti X vyhlásila, že Moskva musí dokázať, že je ochotná podporiť spravodlivý a trvalý mier.
Boje pokračujú, Rusko sa snaží získať strategickú výhodu
Hoci diplomati vyvíjajú tlak na Moskvu, vojenské operácie neustávajú. Ruské jednotky oznámili obsadenie dvoch dedín v Kurskej oblasti, kde sa Moskva snaží získať späť územia ovládané Ukrajinou.
Podľa ruského ministerstva obrany jednotky ovládli obce Zaolešenka a Rubanščina, ležiace severne a západne od mesta Sudža, ktoré ruské sily znovu dobyli tento týždeň.
Na druhej strane ukrajinská armáda hlásila zostrelenie 130 ruských dronov Šáhed iránskej výroby nad 14 regiónmi Ukrajiny.
Macron: Mierová misia musí byť pripravená na všetky scenáre
Macron a Starmer sú presvedčení, že zahraničná prítomnosť na Ukrajine môže byť nevyhnutná, aby sa zabezpečilo dodržiavanie prímeria.
Macron upozornil, že Francúzsko je pripravené poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc aj priamou prítomnosťou svojich jednotiek, ak si to situácia vyžiada.
„Dôležité je, aby sme boli pripravení na všetky scenáre. Ak by bolo prímerie porušené, musíme mať schopnosť rýchlo reagovať,“ vyhlásil francúzsky prezident.
Zároveň však zdôraznil, že mimoriadne dôležitá je koordinácia so spojencami. „Európa a USA musia stáť pri sebe a postupovať jednotne. Bez spoločnej stratégie nebude možné zabezpečiť dlhodobú stabilitu v regióne,“ dodal Macron.
Napriek ochote Paríža a Londýna však nie je jasné, či sa k nim pridajú aj ďalšie krajiny. Talianska premiérka Giorgia Meloniová po summite zopakovala, že Taliansko neplánuje poslať vojakov na Ukrajinu.
Trump vymenoval nového osobitného vyslanca pre Ukrajinu
Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil vymenovanie Keitha Kellogga za špeciálneho vyslanca pre Ukrajinu.
Bývalý poradca pre národnú bezpečnosť v Trumpovej prvej administratíve bol pôvodne považovaný za kľúčovú postavu pri sprostredkovaní rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou.
Podľa NBC News však nebol prizvaný na nedávne mierové rokovania v Saudskej Arábii, keďže ho ruskí predstavitelia považujú za príliš pro-ukrajinského.