Maďari urýchlene evakuovali svojich občanov z tejto krajiny

Szalay Bobrovniczky

V súvislosti s občianskou vojnou v Sudáne maďarská vláda v rámci špeciálnej operácie evakuovala 32 ľudí vrátane 7 maďarských občanov, oznámil vo štvrtok ráno na leteckej základni Kecskemét minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Minister po pristátí vojenského lietadla Airbus A319 s evakuovanými Maďarmi a cudzími štátnymi príslušníkmi povedal, že „bezpečnosť maďarského ľudu je najdôležitejšia, nech sa nachádza kdekoľvek na svete“.

„Tridsaťdva ľudí bolo privezených domov zo Sudánu postihnutého občianskou vojnou. Vďaka tomu sa všetci Maďari bezpečne dostali domov,“ povedal maďarský minister.

Szalay-Bobrovniczky uviedol, že nemôže povedať viac o technických detailoch operácie s krycím názvom „Púštna karavána“, ktorá sa podľa neho z bezpečnostných dôvodov uskutočnila s veľkou opatrnosťou a precíznosťou. V rámci operácie sa podarilo priviesť domov sedem maďarských občanov, ako aj evakuovať občanov z ôsmich ďalších krajín vrátane USA, Kanady, Nórska, Turecka a Sudánu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Szalay-Bobrovniczkyat uviedol, že operácia sa uskutočnila s využitím prostriedkov maďarských ozbrojených síl v spolupráci s maďarským ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom vnútra.

Minister obrany sa poďakoval všetkým účastníkom operácie, ktorým sa podarilo v čo najkratšom čase bezpečne evakuovať 32 uviaznutých ľudí.

V Sudáne od 15. apríla prebiehajú zrážky medzi armádou pod vedením generála Abdela Fattáha al-Burháního, ktorý stál na čele vojenského prevratu v roku 2021, a polovojenskými jednotkami Rýchlych podporných síl (RSF) pod kontrolou jeho rivala a bývalého zástupcu generála Mohameda Hamdana Dagala, známeho ako Hemedti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Podľa sudánskeho ministerstva zdravotníctva si strety vyžiadali už 512 mŕtvych a 4 193 zranených. Bojujúce strany sa v pondelok dohodli na trojdňovom prímerí, pričom Africká únia (AÚ) vyzvala na trvalé zastavenie paľby. Od vypuknutia bojov začalo niekoľko krajín evakuovať svojich občanov zo Sudánu, pričom za posledných päť dní utieklo do Egypta viac ako 10 000 ľudí rôznych národností.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *